Çin’den küresel gıda krizi uyarısı

Dünyanın en büyük tarım üreticisi ve gıda tüketicilerinden biri olan Çin, koronavirüs nedeniyle tedarik zincirinin ve ticaretin bozulduğunu söyledi. Çin’den ayrıca ‘küresel bir gıda krizi’ uyarısı da geldi


Çinli üst düzey bir tarım yetkilisi bugün yaptığı açıklamada, koronavirüs salgınının uluslararası gıda ticaretinde büyük bir şok yaratma ve yeni bir gıda krizini tetikleme tehdidinde bulunduğunu söyledi. Salgının küresel tarım tedarik zincirlerini ve ticareti baltaladığını ve bazı ülkelerin ana tahıl ihracatını kısıtladıklarını belirten Çin Tarım Bakan Yardımcısı Yu Kangzhen, “Hızla yayılan küresel salgın, uluslararası tarım ticareti ve pazarları üzerinde büyük bir belirsizlik getirdi” dedi.

FİYAT DALGALANMALARI OLABİLİR

Salgının yayılmaya ve tırmanmaya devam etmesi halinde, uluslararası gıda ticareti ve üretimi üzerindeki etkinin kesinlikle kötüleşeceğini belirten Yu, “Yeni bir gıda krizini tetikleyebilir” dedi. Yu, bazı ülkelerin yerel tedarikleri güvence altına almak için aldığı önlemlerin normal ticareti ve tedarikleri engellediğini ve bazı büyük fiyat dalgalanmalarına neden olduğunu da sözlerine ekledi. Yu ayrıca Çin’in iç talebi karşılamak için yeterli tahılları olmasına rağmen, soya fasulyesi ve yemeklik yağlar gibi bazı ithalata bağımlı tarım ürünlerinin küresel salgından etkilenebileceğini söyledi. Yu, Çin’in su ürünleri, sebze ve çay ihracatının salgından etkileneceğini belirtti.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir