Çin ordusundan dünyaya gözdağı

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 70’inci yılı bugün görkemli törenlerle kutlanıyor. Çin ordusunun Pekin’deki geçit töreni beklendiği gibi bir meydan okuma gibi geçti


Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 70’inci yılı bugün kutlanmaya başlandı. 7 Ekim’e kadar sürecek etkinliklerin en önemlisi olarak kabul edilen askeri geçit töreni bugün başkent Pekin’deki Tiananmen Meydanı’nda yapıldı. Çin ordusunun görkemli geçit töreniyle birlikte Pekin hükümeti aslında dünyaya adeta gözdağı verdi.

HEPSİ YERLİ ÜRETİM

Tamamı yerli olan üretim olan yeni nesil silahların da sergilendiği törende kameralar karşısına çıkarılan teçhizatların ise yüzde 40’ının ilk kez kamuoyunun karşısına çıkarıldığı kaydedildi. Geçit töreninde en çok dikkat çeken füzelerden biri de Dongfeng-41 oldu. 15 bin kilometre menzile sahip Dongfeng-41 ülke basınına göre ABD’yi vurabiliyor. Dünyanın en uzun menzile sahip nükleer başlık kapasiteli füzesi olan Dongfeng-41 ayrıca her biri ayrı hedefi vurabilen 10 savaş başlığı taşıyor.

Uluslararası basının dikkat çektiği bir diğer füze ise Dongfeng-17 oldu. Nükleer başlık kapasiteli Dongfeng-17’in de havada manevra yaparak radarlardan kaçabildiği ve havadayken hedef değiştirebildiğini tahmin ediliyor. SIPRI verilerine göre Çin’in 280 nükleer başlığı varken, ABD’nin 6 bin 450, Rusya’nın 6 bin 850 nükleer savaş başlığı var.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir