“Çin’den başka ülke başaramazdı”

Dünya basını virüsle mücadelede Çin’in toplamda 60 milyon nüfuslu 10 kenti karantinaya almasına dikkat çekiyor. Yorumlarda “2002’de SARS tecrübesi etkili oldu. Ancak bu denli karantinaya Çin’den başka ülke yapamazdı” deniliyor


Çin’deki virüs salgını ile gelişmeler aralıksız sürüyor. 2002 yılında 800’den fazla kişinin ölümüne neden olan SARS salgınının aksine Pekin yönetimi bu kez uluslararası kurum ve kuruluşlarla daha sıkı bir işbirliği içinde. Dünya basını ise Çin’in virüs salgınına karşı aldığı ve şimdiye kadar sorunsuz uyguladığı dev karantinaya dikkat çekiyor. Hubei eyaletindeki nüfusları toplamı 60 milyon olan 10 kente karantina uygulanıyor. Şimdiye kadar bu denli kapsamlı bir karantina hiç uygulanmamıştı. Üstelik Çin yarın kendi takvimlerine göre yeni yıla girecek. Dünya basınındaki haberlerde “2002’de SARS tecrübesi etkili oldu. Ancak bu denli karantinaya Çin’den başka ülke yapamazdı” deniliyor.

KARANTİNAYA ALINAN YERLER

Wuhan’ın nüfusu 11 milyon. Huanggang’ın ise nüfusu 7 milyon. Hubei eyaletinde karantinaya alınan diğer kentler ise şöyle; Ezhou, Chibi, Qianjiang, Zhijiang, Jingmen, Xiantao, Xiaogan ve Huangshi. Bu kentlerin de toplam nüfus 33 milyon.

KARANTİNA NELERİ KAPSIYOR

Bu kentlerde, trenler, uçaklar, uzun yol otobüsleri, gemiler çalışmıyor. Wuhan Havalimanı’nda günde 600 tarifeli uçak iniş – kalkış yapıyor.  Şehir içi otobüs-metrolar askıda. Arabalar tek tek kontrol ediliyor. Sinemalar, eğlence parkları, tapınaklar kapalı. Yarın Çin, Ay Takvimi’ne göre yeni yıla giriyor. Sokaklar Çin’in ünlü kameraları an be an taranıyor. Yiyecek, ilaç, maske stokları artırıldı.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir