Çin’den ABD’ye füze tepkisi

Çin Savunma Bakanlığı’ndan ABD’nin Asya’ya orta menzilli balistik füze yerleştirmesine tepki geldi


ABD’nin Rusya ile Soğuk Savaş döneminden kalma INF anlaşmasından çekilmesinin ardından beklenen gerilim yaşanmaya başladı. ABD yönetimi, INF’den çekildikten sonra üretimi durdurulan orta menzilli balistik füze geliştirmeye yeniden başladı. Kısa süre içinde ise ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Çin’e karşı Asya’ya orta menzilli balistik füzeler yerleştirmeye başladı. Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, Pekin hükümetinin ABD’nin Asya’ya füze yerleştirmesine kesin bir şekilde karşı olduğunu ve ABD’nin asıl amacının Güney Çin Denizi’ni “militarize” etmek olduğunu açıkladı.

DENİZ TİCARETİ AÇISINDAN ÖNEMLİ

Birleşmiş Milletler verilerine göre dünya ticaretinin yüzde 80’inin denizler üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu ticaretin de üçte birinin Asya-Pasifik ve Çin Denizi üzerinden sağlanıyor. Bu da yıllık 5 trilyon doları aşkın bir ticaret hacmi anlamına geliyor. Pekin hükümeti 2009’da yayınladığı ‘Dokuz Çizgili Harita’ ile Güney Çin Denizi’nde bölgenin yüzde 80’i üzerinde hak iddia ediyor. Çin, bu iddiasını 1947 yılına ait bir haritaya dayandırıyor. Çin ve ABD’nın dışında bölgeyle yakından ilgilenen ülkeler Asya Kaplanları: Güney Kore, Tayvan, Hong Kong, Singapur, Tayland. Asya Kaplanları dışında Japonya, Kuzey Kore, Filipinler, Bruney ve Malezya da krizin aktörlerinden. Adalardan Çin gibi hak iddia eden diğer ülkeler ise; Vietnam, Filipinler, Tayvan, Malezya ve Bruney.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir