Çin’deki şehirleşme hakkında detaylar: 3 bölge 2 trilyon doları geçiyor

1.4 milyar ile dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’deki şehirleşme dünyaya örnek oluyor. 662 şehrin bulunduğu Çin’deki şehirleşme hakkındaki bilgileri derledik


Çin’deki şehirleşme dünyaya örnek oluyor. 1.4 milyarlık nüfusu ile dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin yüzölçümü açısından da dünyanın en büyük 5 ülkesinden biri konumunda. Çin’de şehirlerde yaşayanların oranı her geçen gün artıyor. 1978 ile 2019 arasında Çin’de şehirlerde yaşayanların oranı 170 milyon kişiden 850 milyon kişiye yükseldi. 41 yıl içinde 680 milyon kişilik bir artışın olduğu Çinli şehirler arasında nüfusu 10 milyonu geçen çok sayıda mega-kent de bulunuyor. 2030 yılında şehirlerde yaşayanların sayısı 1.02 milyar kişiye ulaşacak ve bu da nüfusun yüzde 70’ine tekabül ediyor. Bu yıl ayrıca Çin’in en yoğun üç bölgesi 2 trilyon dolarlık barajı geçerek New York ve Tokyo’yu geride bırakacak.

ÇİN’DEKİ ŞEHİRLER HAKKINDA BİLGİLER

-Çin’de 662 şehir var.
-Bunların 160’ının nüfusu bir milyonun üzerinde.
-Çin’de nüfusun yüzde 58’ini kentliler oluşturuyor. 
-Çin, şehirleşme ve sanayideki gelişim ile birlikte doğalgaz tüketimini 2030’a kadar yüzde 82 artıracak.
-Şehirleşme, hızlı sanayileşme ve artan stres seviyesi Çin’i antidepresan kullanımında dünya birinciliğine zorluyor. ABD’nin başı çektiği pazarı Çin’in alabileceği belirtiliyor.

 

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir