Çin’deki salgın Nisan ayında bitebilir

2002-2003’te SARS salgını ile mücadele eden ekibin başında olan 83 yaşındaki Zhong Nanshan, Reuters’a konuştu: Koronavirüs salgını Nisan ayında bitebilir


Zhong Nanshan

Çin’de 2002 – 2003 yılında ortaya çıkan ve en az 800 kişinin ölümüne neden olan SARS salgını ile mücadele eden ekibin başında olan 83 yaşındaki Zhong Nanshan, koronavirüs (NCP) salgını hakkında konuştu. İngiliz Reuters ajansına özel bir röportaj veren Ulusal Sağlık Komisyonunca salgını araştırmak üzere görevlendirilen uzman ekibin lideri olan Zhong Nanshan, “Koronavirüs, SARS’tan daha bulaşıcı.  Salgın bu ay sonu zirve yapabilir. Ama iyiye işaretler var. Vakalar azalıyor. Nisan sonunda bitebilir” dedi.

Steve Walsh

SÜPER YAYICILAR ENDİŞESİ

Öte yandan İngiliz Daily Mail ve İngiliz Guardian gazetelerinde süper yayıcılara yer verildi. Virüsleri daha hızlı ve daha fazla kişiye bulaştıran kişilere süper yayıcılar deniyor. Bilim dünyasında 20 yıldır kullanılan bu terim daha önceki salgınlarda da ortaya çıktı. Daily Mail gazetesine göre 53 yaşındaki Steve Walsh isimli İngiliz bir süper yayıcı. Geçen ay Singapur’daki konferansta koronavirüs kaptı. Kendisi iyileşti ama geçen hafta Fransa’da 11 kişiye bulaştırdı. Hong Kong’da ise 35 katlı bina süper yayıcı endişesiyle tahliye edildi. Çin’de de 20 farklı hızlı trende temizlik görevlisi olarak çalışan bir kadında virüs pozitif çıktı. Çinli yetkililer, bu trenler hakkında detaylı bilgileri yayınladı ve bu hatları kullananların doktora başvurmaları istendi. Virüsün kaynağı olan Wuhan kentinde ise 10.59 milyon yani kent nüfusunun yüzde 99’una test yapıldı.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir