Çin’deki işlerin yüzde 40’ı robotlar yüzünden tehlikede

Çin’deki fabrikalarda robotların kullanımı 2008 ile 2017 yılları arasında yüzde 37 arttı. Yapılan bir araştırmaya göre hızla robotlaşma nedeniyle ülkedeki işlerin yüzde 40 risk altında


Robotların hayatımıza hızla girmesiyle başlayan “İşlerimizi ele geçirecekler” paniği Çin’de de var. Wuhan Üniversitesi araştırmacıları Çin genelinde bin 978 şirketi inceledi. Çıkan sonuçlara göre ülkedeki fabrika ve işletmelerde robotların kullanım oranı 2008 ile 2017 yılları arasında yüzde 37 oranında arttı.

İNOVASYONDA KRİTİK ROLDELER

Wuhan Üniversitesi’nin araştırmasında robot teknolojisinin sanayideki inovasyonda kritik rolde olduğunun altı da çizildi. Ancak robotların Çinli çalışanların yüzde 40’ının kullanılmasının yaygınlaşmasından potansiyel olarak etkileneceği sonucuna varıldı.  

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir