Çin’de yaşlıya bakana özel izin başlıyor

Çin’in tarihi kenti Xi’an yeni bir yönetmelik devreye giriyor. Buna göre çevresindeki bir yaşlı bakmak isteyen ücretli izne ayrılabilecek


Çin’in tarihi kentlerinden Xi’an’da Mayıs ayında devreye girecek yeni bir yönetmelik ile yaşlılar koruma altına alınıyor. 60 yaş üstü nüfusun 250 milyon kişiyi bulduğu ülkede Xi’an’daki uygulama tartışmaları da beraberinde getirdi.

20 GÜN İZİN

Çin merkezli CGTN sitesinde yer alan habere göre Xi’an kentinde Mayıs ayından itibaren devreye girecek yönetmeliğe göre 60 yaş ve üzerindeki bir yakınına bakmak isteyenler 20 gün ve üzerinde ücretli izne ayrılabilecek. Çin sosyal medya ağlarında ücretli izin uygulamasının su istimale açık olduğunu dile getirenler de olurken, birçok kişi uygulamaya destek verdi.  

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Wuhan halkı: Sanki dünyanın sonu gibi

Çin’de virüsün ilk yayıldığı Wuhan kentindeki karantina bugün başladı. Çin’in Twitter’ı olan Weibo’daki paylaşımlarda Wuhan halkı “Sanki dünyanın sonu gibi” diyor. Wuhan'da panik hakim. Halk gıda stoklamaya başladı. Wuhan 'ın ardından aynı eyaletteki Huanggang ve Ezhou kentlerinde de seyahat yasağı başladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir