Çin’de yabani hayvanların satışı yasaklandı

Günlerdir corona virüs salgını ile boğuşan Çin’de yabani hayvanların satışları yasaklandı. Ülkede virüs salgınından dolayı ölenlerin sayısı ise 56’ya yükseldi. Birçok ülke de Wuhan’dan vatandaşlarını tahliye etmeye başladı. İşte Çin’deki virüsle ilgili son gelişmeler


Çin’deki corona virüs salgınından dolayı ölenlerin sayısı 56’ya yükseldi.  Virüsün saptandığı vaka sayısı 2 bini geçti. Tedavi altındaki bu kişilerden 324’ünün sağlık durumunun kritik olduğu açıklandı.  Çinli doktorlar virüs tedavisinde HIV’ye karşı kullanılan ilacı kullanmaya başladı. Başkent Pekin’de bugünden itibaren tüm şehirlerarası otobüsler iptal edildi. Çinli doktorlar virüse karşı aşının da geliştirilmeye başlandığını açıkladı.

WUHAN’DAN TAHLİYELER

ABD, Fransa, Ürdün’ün ardından İngiltere de virüsün kaynağı olan Wuhan’dan vatandaşlarını tahliye edecek. ABD yönetimi bugünden itibaren Wuhan’daki diplomatlarını da tahliye ediyor ve kentteki elçiliğini geçici olarak kapatıyor. Çin genelinde 6 bin Türk’ün yaşadığı biliniyor. Ancak Wuhan’daki Türk vatandaşlarının sayısı ve akıbetleri hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

FARKLI ALIŞKANLIKLAR

Çin’deki virüs salgınının arkasında yılanların olduğu biliniyor. 2002 yılında 800 kişinin öldüğü SARS salgınının da arkasında yarasalar ve misk kedisi çıkmıştı. Pekin hükümetinin tüm önlemlerine rağmen Çinliler tüketilmesi yasak olan hayvanlardan vazgeçmiyor. Ancak son salgının ardından yabani hayvan satışları yasaklandı. Çin’de virüs salgını sonrasında tüm süpermarketler, restoranlar ve e-ticarette yabani hayvan satışı yasaklandı. Son günlerde yarasa çorbası çok tartışıldı. Çinliler bu çorbanın sağlığa iyi geldiğine inanıyor.  Çinliler, alternatif tıpta kullanmak üzere gergedan boynu fildişi boynuzlarına da binlerce dolar ödüyor. Çin’de hamamböceğinin diş macunu bile var.

DOKTORLAR BEBEK BEZİ KULLANIYOR  

Wuhan’daki doktorlar vakit kaybetmemek için bebek bezi kullanıyor. Vatandaşlar doktorlara yemek siparişleri veriyor. Bugünden itibaren Wuhan merkezinde özel arabaların da yasaklanacağı öğrenildi.  Wuhan’da sokaklar günlerdir boş, marketler ise  dolu.  80’den fazla üniversitenin bulunduğu Wuhan’da 1 milyondan fazla öğrenci var.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir