Çin’de virüsün yayıldığı Wuhan kenti hakkında bilinmesi gerekenler

Çin’den dünyaya yayılan gizemli hastalığın kaynağı olan Wuhan kenti, ülkenin son yıllarda artan gücünün sembollerinden


Çin’deki SARS benzeri gizemli virüsün dünyaya yayıldığı Wuhan kenti hakkında bilinmesi gerekenleri derledik. Wuhan, başkent Pekin ya da Çin’in en zengin şehri Şanghay kadar bilinmiyor. Ama ülke ekonomisine katkısı en az iki şehir kadar. Kentin nüfusu Birleşmiş Milletler verilerine göre 10.8 milyon civarında. Çin’in kalkınma planı kapsamında üç kent birleştirilerek oluşturuldu. 3500 yıllık bir tarihi de var. Wuhan dünya basınında aynı zamanda ‘Sünger şehir’ olarak da biliniyor. 1980’lerde kent merkezinde 127’den fazla göl vardı. Aynı bölgede 30 göl kaldı. Sebebi tabii ki de şehirleşme.Çin’in en büyük tren tamir merkezi burada.

KUŞAK YOL AÇISINDAN ÖNEMLİ

Wuhan, Çin’in Kuşak Yol Projesi açısından kritik önemde. Son olarak Wuhan – Budapeşte yük treni seferleri başlamıştı. Virüsün Wuhan’da yasa dışı hayvanların satıldığı pazardan yayıldığı düşünülüyor. Bu kapsamda kentte canlı hayvan eti satılması yasaklandı. Wuhan bazı hesaplamalara göre dünyanın en büyük 42’nci şehri konumunda. Çin’in ise yedinci büyük kenti. Dolayısıyla büyüklüğü ve nüfusu da virüsün neden bu kadar hızlı yayıldığını gösteriyor.

YILDA 20 MİLYON YOLCU

Wuhan Uluslararası Havalimanı 2016 yılında 20 milyon yolcu ağırladı. Londra, Paris, Dubai gibi şehirlere Wuhan’dan direkt uçuşlar var. Fortuna Global 500 listesine göre dünyanın en güçlü 500 şirketinden 230’unun Wuhan’da yatırımları var.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir