Çin’de virüs salgınında ölü sayısı 80’e yükseldi

Çin’in Wuhan kentinde başlayan virüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 80’e yükseldi. Yaşamını yitirenlerin 76’sı Wuhan kentinde. Kentte 13 binden fazla kişi de hastanelerde tedavi altında. İşte Çin’deki virüs salgını ile yaşanan son gelişmeler


Çin’deki corona virüs salgınında ölenlerin sayısı artmaya devam ediyor. Wuhan kentinden başlayan virüs salgınında ölenlerin sayısı 80 oldu. Hayatını kaybedenlerin 76’sının Wuhan’dan olduğu belirtildi. Virüsün görüldüğü vaka sayısı da 2 bin 744’e yükselirken, bu kişilerden 461’inin durumun kritik olduğu açıklandı. Şüpheli vaka sayısının da 5 bin 794 olduğu duyulurken, Wuhan’da 13 binden fazla kişi de müşahede altında tutuluyor. Tedavi altına alınanlardan 51 kişinin ise iyileştiği bildirildi. Çin Başbakanı Li Keqiang da Wuhan’a giderek kentte incelemelerde bulundu. Pekin hükümeti Wuhan’a 43 milyon dolarlık sağlık ekipmanın da gönderildiğini duyurdu.

4 BİN KİŞİ DAHA DÖNMEDİ

Çinli yetkililer, 4 bin kişinin daha Wuhan’a hala dönmediklerini açıkladı. Bu kişiler tatil için ayrılmıştı. Wuhan Belediye Başkanı Zhou Xianwang tatil ve virüs nedeniyle Wuhan’dan 5 milyon kişinin ayrıldığını açıkladı. Öte yandan ABD, Fransa ve Japonya, Wuhan’daki vatandaşlarını tahliye etmesi bekleniyor. Çin Haber’in ulaştığı Wuhan’daki Hasan Doğan’dan kentteki Türklerin Pekin Büyükelçiliği ile sürekli irtibat halinde olduklarını ve tahliye edilmelerinin söz konusu olduğunu kaydetti. Bu haberimizdeki fotoğraflar da Wuhan’daki Huazhong Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olan Hasan Topal’ın gönderdiği kareler oldu.

MASKE ÖNLEMİ

Maskelerin karaborsaya düşmesini engellemek için de çalışmalar sürüyor. Ülkede Yeni Yıl tatili 3 gün daha uzatılırken, Online alışveriş devi Alibaba, yüksek fiyattan satılan maskelerin satışını durdurdu. Başkent Pekin’deki tüm okulların açılışı da 1 hafta uzatıldı. Pekin, Xi’an, Tianjin’in yanı sıra Shandong eyaletinde şehirlerarası otobüsler iptal. Komşu ülke Moğolistan’da da okullar 2 Mart’a kadar tatil edildi.

BEBEKTE ÇIKTI

Coronavirüs SARS ile yüzde 80 aynı özelliklere sahip. Ancak #virüs belirtileri ortaya çıkmadan, bulaşmaya başlıyor. SARS ve Ebola belirtiler ortaya çıktığında bulaşıyordu. Çin Sağlık Bakanı Ma Xiaowei’nin açıklamaları endişeleri artırdı. Virüs, semptomları ortaya çıkmadan kuluçka dönemine giriyor. Dolayısıyla önceden tespit edilemeden belirtiler tamamen oluşuyor. Virüs şimdilerde güçleniyor ve yayılma ihtimali yüksek Diğer taraftan Pekin’de 9 aylık bir bebekte de virüs çıktı. Hong Kong’da karantina ihtimaline karşı çatışma çıktı.

NEDEN 2 HASTANE YAPILIYOR

Wuhan’da biri 1000 ve diğeri ise 1500 yataklı olan hastane yapılıyor. Bu hastanelerin inşaatında 1500 ve 2000 kişi çalışıyor. Mevcut hastanelerde virüs yayılıyor. Uygun ekipman ve imha yok. Doktorlar tehlikede. 2002 yılında 800 kişinin öldüğü SARS salgınında başkent Pekin’e kurulan hastanede herkes iyileşti ve 1,383 doktorun hiçbirine virüs bulaşmamıştı.

DEDİKODULARA YASAK

Çin hükümeti internette artan dedikoduları yasakladı. Söylentilerin önünü kesmek için her gün basın toplantısı düzenlenecek. Ülkede yabani hayvan satışı yasaklandı. Dünya Sağlık Örgütü ile işbirliği artırıldı. Wuhan’a ek sağlık ekibi gönderildi.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir