Çin’de Türk firmaya bayat gıda suçlaması

Çin’de Burger King restoranlarında bayat ve günü geçmiş gıda satıldığı tespit edildi. Şirket özür dileyip restoranları kapatacağını açıkladı. Çin’deki Burger King’lerin master franchise’ı bir Türk firması olan Ata Holding’e bağlı TFI şirketinin


Uluslararası fast food zinciri Burger King’in Çin operasyonu, Çin’deki çeşitli restoranlarda süresi dolmuş gıda satmakla suçlandı. Çin’in yıllık tüketici hakkı 315 olarak adlandırılan etkinlikler kapsamında hamburger ekmekleri ve etlerin süresinin uzatıldığı ve bayat gıdaların satıldığı tespit edildi. Olay, Doğu Çin’in Jiangxi Eyaleti, Nanchang’daki bazı Burger King restoranlarında gerçekleşti. Olay bir Türk şirketi olan Ata Holding’e bağlı olan TFI (Tab Food Investment) şirketine gözleri çevirdi.

150 ŞEHİRDE 1200 RESTORAN AÇTI

Çünkü 2012’de Çin’e yatırım yapmaya başlayan ve ardından Burger King restoranlarının master franchise haklarını alan TFI, bu ülkedeki restoranlardan sorumlu. Türkiye’de de uzun yıllardır bu modelle büyüdü. Firma, 2012’den beri 1200’den fazla Burger King restoranı açtı. BK Çin, batıda Wulumuqi’den doğuda Şangay’a kadar toplam 150’den fazla şehirde faaliyet gösteriyor.

ÖZÜR DİLENDİ RESTORANLAR KAPATILACAK

BK China, resmi Weibo hesabında perşembe akşamı yaptığı açıklamada, Burger King China restoranların derhal kapatılacağını ve iddiaları araştırmak için bir çalışma grubu kuracağını açıkladı. Herhangi bir hükümet soruşturmasıyla tam işbirliği yapacaklarını belirterek, “Burger King’deki tüketicilerin çoğunluğunun güvenini ihanet eden bizim yönetimimizdir. Raporda adı geçen restoranlar tek bir franchise sahibine ait ve bu restoranların davranışları, şirketin müşteri kraldır iş doktrininden ciddi şekilde sapmıştı” değerlendirmesinde bulunuldu. Olay internette viral hale geldi ve Perşembe günü Weibo’da en çok aranan konu oldu.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir