Çin’de tüm devlet dairelerinden yabancı bilgisayarlar kaldırılacak

ABD ile her alanda rekabete giren Çin hükümetinin ülkedeki tüm devlet dairelerindeki bilgisayarlardan HP, Dell ve Microsoft gibi yabancı yazılım ve donanımları kaldırtma kararı aldığı ileri sürüldü


Çin ile ABD arasındaki rekabet Soğuk Savaş günlerini aratmıyor. İki süper gücün en sıkı mücadele ettiği alanların başında teknoloji geliyor. İngiltere merkezli Financial Times gazetesindeki haberde de Çin hükümetinin “teknoloji savaşı” kapsamında bir takım yeni tedbirler almaya başladığı ileri sürüldü. Buna göre ülkedeki tüm devlet kurumlarındaki bilgisayarlardan HP, Dell ve Microsoft gibi yabancı yazılım ve donanımların kaldırılmasına karar verildi. Pekin hükümetinin önümüzdeki üç yıl içinde resmi dairelerdeki tüm bilgisayar donanımlarının yerli olmasını hedeflediği kaydedildi.

TİCARET SAVAŞININ ETKİSİ

Financial Times’taki habere göre Çin hükümeti bu adımı ABD’ye misilleme olarak hayata geçirme kararı aldı. Washington yönetimi ticaret savaşı kapsamında ABD’deki resmi dairelerde Çin merkezli teknolojilerin kullanılmasını yasaklıyor. Hatta ABD’li teknoloji şirketlerinin Çin merkezli firmalarla da işbirliği yapmalarının önüne geçilmek hedefleniyor. ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin kararı ile ABD merkezli Google, Intel ve Qualcomm gibi firmalar geçtiğimiz Mayıs ayında Çin merkezli Huawei şirketi ile işbirliklerini dondurma kararı almıştı.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir