Çin’de Kovid hastalarının sayısı ilk kez 1000’in altında

Çin merkezli Xinhua haber ajansındaki bilgilere göre Kovid-19 salgınının ilk merkezi olan Çin’de virüs pozitif taşıyan hastaların sayısı ilk kez 1000’in altına düştü


Çin’de son 8 gündür Kovid-19’dan ölen olmadı. Son 24 saatte 10 yeni vaka var. 4’ü ülke içinde bulaşma, 6’sı yurtdışından gelenler oldu.  Ülkede toplamda 959 aktif vaka kaldı. Böylece aktif Kovid hastası ilk kez 1000’in altına düştü. Salgının dünyadaki ilk merkezi olan Wuhan’da yeni vaka yok. Wuhan’da aktif vaka 69’a düştü. Wuhan’da tüm otobüs, metro, vapurlar sefere başladı.

BEBEKTE ANTİKOR ÇIKTI

Çin’in Ordos kentinde yeni doğan bir bebeğin koronavirüse karşı antikor taşıdığı saptandı. Anne, Kovid-19’u yenmesinin ardından 8 Nisan’da doğum yapmıştı. Doktorlar antikorun, ana rahminden geçtiğini belirtti. Anne ve bebeğinde Kovid-19 negatif çıktı.

DSÖ’DEN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Dünya Sağlık Örgütü, “Türkiye konusunda temkinli iyimserlik içerisindeyiz” açıklaması yaptı. DSÖ’den Catherine Smallwood düzenlenen videokonferans toplantısında BBC Türkçe’nin Türkiye sorusunu cevapladı: “Türkiye’de çok erken aşamalarda uygulanmaya başlanan önlemler sayesinde vaka sayıları azalmaya, dengeye oturmaya başladı”

VİETMAN NASIL BAŞARDI

-Nüfus: 92 milyon
-Vaka: 268
-Ölüm: 0
-Son 7 gündür hiç yeni Kovid-19 vakası yok
-Bugün ülkenin birçok bölgesinde yasaklar hafifletiliyor
-Koronavirus nedeniyle işinden olan ihtiyaç sahipleri için pirinç ATM’leri devrede
-İsteyen ücretsiz alıyor.
-Çin dışında ilk vaka görülen ülkelerden.
-Ocak ayında hızla davrandılar.
-Çin ile sınırlar kapatıldı.
-Çin dışında ilk genel karantina uygulandı.
-Ulusal bilgilendirme süreci başlatıldı.
-Vietnam Savaşı’ndaki gibi posterler asıldı.
-Sağlık sistemi zayıf, ama sert tedbirler işe yaradı.

HAYVANAT BAHÇESİNDE VİRÜS YAYILIYOR

ABD’de 5 Nisan’da Bronx Hayvanat Bahçesi’nde tutulan Nadia isimli kaplanda Kovid saptanmıştı. Aynı yerde 4 kaplan ile 3 aslanda da virüs çıktı. New York’ta ise iki evcil kedide Kovid-19 saptandı. Evcil hayvanlardan insanlara virüs geçtiğine dair hiç veri yok.

SİGARA İÇENLERDE VİRÜS RİSKİ DÜŞÜK

Çin ve ABD’deki benzer araştırmaların ardından Fransa’da da sigara içenlerde Kovid-19’a yakalanma riskinin düşük olduğu saptandı. 480 kişi ile araştırma yapıldı. Paris’taki Pitie Salpetriere Hastanesi’ndeki araştırmaya göre sigara içenlerin Kovid-19’a yakalanma riskleri daha düşük oluyor. Şimdi doktorlara ve bazı hastalara nikotin bandı takılacak. Doktorlar: “Bu sigara için anlamına gelmez” uyarısında da bulundu.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir