Çin’de Kovid-19 vakaları düşüyor

Çin’den iyi haberler gelmeye devam ediyor. Son 24 saatte 17 kişi öldü. Çin’deki iyi haberlerin aksine, dünyadan ise kötü haberler geliyor


Çin’de koronavirüs ile mücadelede iyi haberler geliyor. Son 24 saat içinde 19 yeni vaka var. Yine son 24 saatte 17 kişi öldü. Çin’de bin 297 kişi ise taburcu oldu. Çin dışında 3,949 yeni vaka var. Bugün Wuhan’daki tüm geçici hastaneler kapatıldı. 3 gündür Hubei eyaleti dışında Çin’de yeni vaka yok.

İŞTE SON GELİŞMELER

-KKTC: Alman turistte virüs çıktı. 30 turist karantina altında.
-ABD: Türkiye’den dönen 80’li yaşlarda bir kişide virüs çıktı Virüs 104 ülkede.
-110 binden fazla vaka var.
-İtalya: Önlemler ülke çapında uygulanacak. 60 milyon eve kilitlendi.
-İtalya’da karantina uygulanan bölgelerden özel izin olmadan çıkanlar 3 ay hapis cezası ile karşı karşıya.
-Çin: Devlet Başkanı Xi Jinping, ilk kez Wuhan’a gitti.
-İsrail: Ülkeye giren herkese 2 hafta karantina uygulanacak.
-İngiltere: Kovid-19 aşısı için gönüllüler arıyor: 2 haftalık test için 3500 sterlin verilecek.
-İran: Hamaney’in Nevruz konuşması koronavirüs salgını nedeniyle iptal edildi.
-ABD’den koronavirüs açıklaması: Aşı testlerinin sonuç vermesine aylar var.
-Virüs; NATO ve NASA’dan sonra Avrupa Merkez Bankası’nda.
-Dünyada ölü sayısı 4 bini geçti.
-Çin dışında en kötü tablo İtalya ‘da: 463 ölüm.
-Kanada’da ilk kez bir kişi koronavirüs sonucu hayatını kaybetti.
-Fransa Kültür Bakanı Franck Riester’da koronavirüs görüldüğü açıklandı. 

TRUMP TEST YAPTIRMADI

Trump’ın son 10 gün içinde virüs pozitif çıkan kişilerin bulunduğu etkinliklere katıldığı ortaya çıktı. Hatta Trump ile tedbir amaçlı karantinada olan Senatör Doug Collins’in tokalaşma görüntüleri çıktı. Beyaz Saray “Gerek görülmediği için Trump, koronavirüs testi yaptırmadı” açıklamasını yaptı.

‘PANDEMİ’ SESLERİ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüsün pandemiye dönüşmesi tehdidinin “çok ciddi bir ihtimal” olduğu uyarısında bulundu. DSÖ, “Pandemi ilanı artık çok gerçekçi. Ama bu tarihte ilk kontrol altına alınan pandemi olabilir. Çin’deki vakaların yüzde 70’i iyileşti” açıklamasını yaptı.

YÜZDE 80 İYİLEŞECEK

DSÖ: “Dünya genelindeki vakaların yüzde 80’i iyileşecek. Çin’deki vakaların yüzde 80’i hafif. Bu kişilerde zatürre de görülüyor. Kovid_19’da 80 yaş üzerinde ölüm yüzde 20” açıklamasını yaptı. Daha önce de İtalya’da ölenlerin yaş ortalaması 82 olarak açıklanmıştı. ABD’de de ölenlerin büyük kısmı 70 yaş ve üzerindekiler.

VİRÜS KALICI MI

Kovid-19’un kronik hastalığa dönüşüp dönüşmeyeceğine dair kesin bilgi yok. Uzmanlar: “Yeterince bilgiye sahip değiliz. Koronavirüsler 1960’lardan beri daha hafif şekilde var. Son 20 yılda birçok mutasyona uğradılar. Bu yüzden tedavi geliştirmemiz gerekiyor” dedi.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir