Çin’de karantina günlerinde boşanmalar arttı

Çin’de günlerdir Kovid-19 salgını hakkında olumlu haberler geliyor. Salgının ülkede en geç Nisan ayı sonunda durdurulması bekleniyor. Ancak haftalardır günlerini karantinada geçiren çiftler boşanmaya başladı


Çin’de Kovid-19 salgınında son 24 saatte 22 kişi daha yaşamını yitirdi. 40 yeni vaka açıklanırken, bin 535 kişi daha taburcu oldu. Bu rakamlar salgının ilk ortaya çıktığı ve ölümlerle vakaların kayıt altına alınmaya başlandığı Ocak ayından bu yana Çin’deki en düşük oranlar oldu. Çin’de salgında toplam ölümler ise 3 bin 119, toplam vaka 80 bin 735, taburcu olanların sayısı da 58 bin 600’e yükseldi. Çin dışında virüs 100’den fazla ülkede. Çin dışında toplam 27 bin 727 vaka var. Çin dışında toplam 484 ölüm var.

DÜNYADA HAZİRAN DÖNÜM NOKTASI

Çin’de öngörüldüğü üzere salgın kontrol altına alınmaya başlanıyor. Çin’de yeni tip koronavirüs olan Kovid-19 ile mücadele eden ekibin lideri olan Zhong Nanshan, salgın için dünya genelinde ise Haziran ayını işaret etti. Zhong Nanshan’a göre salgın için Haziran dönüm noktası olacak ve kontrol altına alınmaya başlanacak.

İTALYA’YA BİR ELEŞTİRİ DAHA

Öte yandan İtalya’ya bir eleştiri daha getirildi. 316 ölüm ile Çin dışında fazla can kaybı İtalya’da. Kovid-19 hastası olan birçok kişi erken saptanamadı. Salgın hızla yayıldı. Şimdi de “16 milyona karantina” haberi sızınca, binlerce kişi söz konusu bölgelerden erkenden kaçtı. Yayılma sürebilir.

BOŞANMALAR ARTTI

Çin’de ise 780 milyona yakın kişi haftalardır karantinada. Ölüm ve vakaların azalmasıyla birçok yerde karantina hafifletildi. Halk dışarıya çıkmaya başladı. Devlet daireleri açıldı. Çin basınında haberlere göre Xi’an gibi birçok kentte karantinanın hafifletilmesiyle en çok boşanma daireleri dolmaya başladı. Haftalardır eşleriyle evde kilitli olan Çinlilerin hızla boşanmaya başladığı kaydedildi.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir