Çin’de kalitesiz maske yapana müebbet

Çin’de yeni tip koronavirüs salgını olan COVID-19’da ölenlerin sayısı bin 770 oldu. Ülkede kalitesiz maske üretenler ise ömür boyu hapis ile karşı karşıya kalacak. İşte Çin’deki son gelişmeler


Çin’de Aralık ayından bu yana devam eden yeni tip koronavirüs salgını olan COVID-19 salgınında ölenlerin sayısı bin 770 olurken, kanıtlanmış vaka sayısı 70 bin 548’e yükseldi. Ülke genelinde taburcu olan sayısı da 10 bin 844 oldu. Şüpheli vaka sayısının 7 bin 264 olduğu açıklandı. Öte yandan Çin’de maskeleri ülke standartlarının atlında üreten müebbet hapis ile cezalandırılacak. Ülkede virüsü bilerek yayanlara da ömür boyu hapis cezası verilecekti. Çin’de yeniden saniyede 240 maske üretimi başladı. Xinxian’da bir kişide Wuhan’dan döndükten 34 gün sonra virüs çıktı. Karantina süresi 21 güne uzatıldı.

TUVALET KAĞIDI SOYGUNU

Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nde ‘tuvalet kağıdı tükendi’ yalanları nedeniyle silahlı soygun yaşandı Mong Kok bölgesinde eli bıçaklı kişiler, 600 paket tuvalet kağıdı çaldı. Hırsızlar yakalandı. Singapur’da da benzer panik var.

7.6 MİLYON TELEFON

20 milyon nüfuslu başkent Pekin’de ise polis, Pekinli olmayanları, 7.6 milyon kişi, arayarak yakın zamandaki yolculukları hakkında bilgiler alıyor. Çin lideri Xi Jinping’in #coronavirus salgınını; ilk açıklama yaptığı 7 Ocak’tan 2 hafta önce bildiği ortaya çıktı.

NİSAN’DA ZİRVE YAPABİLİR

Çinli uzmanlar ise “COVID19 Şubat’tan sonra Güney Çin’de zirve yapabilir. Ülke genelinde ise Nisan’da zirveye ulaşabilir” uyarısında bulundu. 
Wuhan’da durumu kritik olan kişi sayısının çok olmasının arkasında vaka doğrulamanın 4.95 gün sürmesi gösterildi. Wuhan Virology Institute de “Virüsün merkezimizden sızdığı iddiaları asılsız” açıklamasını yaptı.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli uzmandan Nisan ayı müjdesi

Çin’de 2002’de SARS’ı bulan şimdilerde de Kovid-19’a karşı mücadele eden ekibin lideri olan Zhong Nanshan dünyayı uyardı: 4E çok önemli. Önlemler kadar bireylerin kurallara uyması çok önemli. Tüm ülkelerin tedbirleri sıkı bir şekilde uygulaması halinde salgın Nisan ayında kontrol altına alınacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir