Çin’de hava kirliliğini önlemek için 350 milyar dolar harcandı

Hükümet tarafından yayımlanan bir rapora göre, Çin’de 2016 ila 2018 yılları arasında hava kirliliğini azaltmak için 350 milyar dolar harcandı. Aynı yıllar arasında harcamalar ortalama yüzde 14.8 arttı


Küresel ısınma ve iklim değişikliğiyle mücadele eden Çin, son yıllarda bu alandaki harcamalarını artırdı. Çin’de Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, ülkede 2016 ila 2018 yılları arasında ekolojik ve çevresel koruma amacıyla 2.5 trilyon yuan (350 milyar dolar) harcandığı belirtildi. Bunun yanı sıra yine harcamaların o dönemde ortalama yüzde 14.8 arttığı ifade edildi. Ülkenin toplam mali harcamalarına oranla ise yapılan bu harcama yüzde 4.2’ye yükseldi. Çin Maliye Bakanı Liu Kun ise raporda, gelecek yıl hükümetin hava kirliliğiyle mücadele konusunda harcamalarını daha da artıracağını belirtti.

ELEKTRİKLİ ARAÇ ŞİRKETLERİNE DESTEK

Raporda yapılan desteğin detaylarına da yer verilirken, merkezi hükümetin parasının çoğunun yeni elektrikli araç üreten şirketlere harcadığı ifade edildi. Ayrıca Liu, raporda hava kirliliği ile mücadelede Pekin-Tianjin-Hebei çevresi ile Yangtze Nehri havzası gibi alanlara yatırımlarını artıracaklarını söyledi. Liu, büyük nehirler için su kaynaklarının korunması ve ağır metal kirliliğinin arıtımının gerçekleştirilmesi için bölge finansmanının öncelikli hale getireceklerini aktardı.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir