Çin’de gökdelen oranı yüzde 40 azaldı

Dünyada en fazla gökdelen yapan ülke olan Çin’de bu yıl 200 metreden yüksek olan binaların oranı yüzde 38 oranında düştü


Açıklanan bir rapora göre Çin’de gökdelen inşaatlarının azaldı. Council on Tall Buildings and Urban Habitat (CTBUH) tarafından yayınlanan raporda, 2019 yılında Çin’de 200 metrenin üzerindeki gökdelenlerin yüzde 38 oranında azaldığı kaydedildi. Rapora göre Çin’de geçen yıl 200 metrenin üzerinde 56 yeni gökdelen yapılmıştı.

1 YILDA EN FAZLA GÖKDELEN REKORU

Yeni gökdelen inşaatlarının azalmasına rağmen Çin, bu yıl dünya genelinde yapılan 10 yeni en uzun gökdelenin 6’sına ev sahipliği yapıyor. Çin 2018 yılında bir ülkenin bir yıl içinde yaptığı en fazla gökdelen rekorunu kırmıştı. Çin’de 2019 yılında tamamlanan en yüksek bina ise 530 metrelik uzunluğu ile Tianjin CTF Finans Merkezi oldu.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir