Çin’de gidilecek yerler listesinin favorisi: Tianmen Dağı

Çince ‘’Cennetin Kapısı’’ anlamına gelen Tianmen Dağı her yıl binlerce turisti kendisine çekmeye devam ediyor. Dağa ulaşmak için bir çok zorlu yürüyüş yolunu atlatmak zorunda olsalar da meraklıları için bu bir engel değil. Muhteşem manzarası ile maceraperestlerin Çin’ deki uğrak noktası olan bu dağı görenler, hayatlarının en güzel tecrübelerinden biri olduğunu iddia ediyor


Çin’in Zhangjiajie şehrinden bulunan Tianmen Dağı, 1518 metre rakıma ve 2.2 kilometrekare zirve genişliğine sahip. Zirvesindeki bu genişlik turistik geziler için zamanla çok büyük bir nimet haline gelmiş. MS. 260 yılında dağın bugünkü ismini almasını sağlayan Tianmen mağarası bir çökme yaşamış. Durumu gören ve ayrılan noktayı bir kapıya benzeten zamanın imparatoru bunu bir mucize olarak kabul etmiş ve buraya ‘’Cennetin Kapısı’’ demiştir.

999 MERDİVEN

Geçmişte dağın bu noktasını merak eden birçok kişi olsa da zirveye tırmanış kolay olmadığından pek fazla ziyaretçi gelmedi. Son zamanlarda yapılan 999 merdivenlik bir yol ise ‘’Cennetin Kapısına’’ ulaşımı oldukça kolaylaştırdı. Tianmen Dağı’na ulaşım 1279 metre yükseklikteki teleferik, 99 virajlı Tongtian karayolu veya 11 kilometrelik bir yürüyüş ile yapılıyor. Dağın etrafında bulunan 1432 rakımlı ve 60 metre uzunluğunda cam köprü ise ziyaretçilerin en çok merak ettikleri arasında.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir