Çin’de gıda halinde ithal somondan Kovid yayıldı

Çin’de gözler son günlerde başkent Pekin’de. Gıda hali Xinfadi’de ithal somonlardan kaynaklanan yeni Kovid-19 vakaları ortaya çıkıyor


Çin’de Kovid-19’un ilk merkezi olan Wuhan’ın da içinde bulunduğu Hubei eyaletinde salgın riski seviyesi yine düşürüldü. Ülkenin birçok yerinde salgın kontrol altında kalmaya devam ediyor. Ancak gözler son günlerde başkent Pekin’de.

SON DURUM

Çin basınına göre son 24 saat içinde Kovid-19 bilançosu şöyle oldu;
– Yeni ölüm yok
– 11 yeni vaka var; 5’i ithal, 6’sı yerel bulaşma
– 7 asemptomatik vaka var
– Ülkede toplam 74 aktif Kovid vakası var
– Dikkatler ise yeni bir yerel buluşma kümesi ortaya çıkan Pekin’de.

OKULLARIN AÇILMASI ERTELENDİ

Pekin’de gıda hali Xinfadi’de ithal somonlardan kaynaklanan Kovid-19 vakaları ortaya çıkıyor. Pazar kapatıldı. Pazar ile temas kuran 10,000 kişiye nükleik test yapılıyor. Şimdiye kadar 571 örnek toplandı. 47’si pozitif çıktı. Çin basınına göre uzmanlar virüsün ithal gıdalardan yayıldığını saptadı. Birinci şüpheli olarak somon balıkları gösterildi. Pekin ‘de ilkokulların açılması ertelendi.

EMZİRME İLE KOVİD BULAŞMIYOR

Dünya Sağlık Örgütü; “Yapılan birçok araştırmaya göre anne sütü koronavirü yaymıyor. Kovid pozitif olan anne, emzirerek virüsü bebeğine bulaştırmıyor. Çocuklar Kovid’e karşı güçlü, anne sütü çocukları diğer hastalıklardan da koruyor.

6 KİŞİYE AKCİĞER NAKLİ

Çin basınındaki bilgilere göre ülkede Kovid ile mücadele kapsamında şimdiye kadar son çare olarak 6 hastaya akciğer nakli de yapıldı. Toplamda 1.1 milyon $’lık nakil ücretlerini devlet karşıladı. Bu kişilerden ikisine çift akciğer nakli yapıldı.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir