Çin’de eğitim gören yabancı sayısı yarım milyonu buldu

440 bin yabancı öğrenciye ev sahipliği yapan Çin’in ABD’ye okumaya gönderdiği öğrenci sayısı 800 bini geçmiş durumda. ABD’de harcadıkları para da yıllık 30 milyar dolar


Dünya küçüldükçe öğrencilerin mobilitesi de artıyor. ABD ve İngiltere’nin başı çektiği yabancı öğrenci çekme konusunda Çin de hızlı geliyor. Çin’de yabancı öğrencilerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Çin Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2016 yılında 440 bin yabancı öğrenci okumak için Çin’e geldi. 2012 yılı ile kıyaslandığında bu rakamda yüzde 35’lik bir artış olduğu dikkat çekiyor. Çin yabancı öğrencilerin okuduğu ülkeler sıralamasında ABD ve İngiltere’nin ardından dünyada üçüncü sıraya oturmuş durumda.

210 BİNİ YÜKSEK ÖĞRENİM İÇİN

Çin Eğitim Bakanlığı birilerine verilerine göre ise son 10 yılda Çin’e gelen öğrenciler arasında yüksek öğrenim görmek isteyenlerin sayısı 210 bini buldu. Bu rakam 2006’da yani 10 yıl önce 55 bin düzeyindeydi. Yüksek öğrenim görmek isteyen öğrenciler içerisinde yüzde 30.3’ü lisans, yüzde 14’ü ise Master veya Doktora için geliyor. 

AĞIRLIK KOMŞU ÜLKELERDE

Çin’e gelen yabancı öğrenciler, ağırlıklı olarak komşu ülkelerden. Güney Kore’den Rusya’dan ve Tayland’dan gelen öğrenci sayısı oldukça fazla. Bu üç ülke toplam öğrenci sayısında yüzde 16’lık bir paya sahip. 

ABD’YE GİDEN ÇİNLİLER 800 BİNİ GEÇİYOR

Çin’de bu rakamlar yakalanırken ABD’ye bakınca garip bir durum ortaya çıkıyor. O da ABD ye giden öğrencilerin yüzde 60’ının Asya kökenli olması. Aslında içinde giden öğrencilerin neredeyse iki katı kadar da Çinli bu ülkeye eğitime gidiyor. UNESCO rakamlarına göre 2016 yılında Çin’den ABD’ye okumaya gidenlerin sayısı 801 bini buldu. 

ÇİNLİ ÖĞRENCİ ABD’DE 32.8 MİLYAR $ HARCADI

Çinli öğrenciler yurtdışında ağırlıklı olarak ABD, Avustralya ve İngiltere gibi ülkeleri tercih ediyor. Bu üç ülkenin toplamı yüzde 60’a kadar çıkıyor. Çinli öğrencilerin ABD ekonomisine de oldukça faydalı olduğu rakamlarla ispat edilmiş durumda. 2015-2016 eğitim yılında Çinli öğrencilerin ABD’de harcadığı para 32.8 milyar doları buldu. Aynı rakam İngiltere’de 25.8 milyar dolar civarında. 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir