Çin’de duvar resimli antik mezar bulundu

Birbiri ardına yeni mezar sırlarının keşfedildiği Çin’de son olarak bir antik mezarda duvar resimleri keşfedildi. 13’üncü yüzyıldan kaldığı düşünülen mezarda farklı temalarda figürler resmedilmiş


Çin’de son yıllarda antik mezarlardan çok sayıda ilginç objeler çıkıyor ve yeni keşiflere imza atılıyor. Geçtiğimiz aylarda bir mezardan gençlik iksiri çıkarken şimdi de alışılagelmedik bir şekilde duvar resimleri bulundu. Shanxi arkeoloji enstitüsünün açıklamasına göre, Shuozhou şehrinde duvarlarında yedi renkli duvar resmi bulunan antik bir mezar bulundu.

7 DUVAR RESMİ VAR

Bir köyde bulunan tuğladan örülmüş kubbemsi odadan oluşan türbe mezarın Yuan Hanedanlığı dönemine (1271-1368) ait olduğu tahmin ediliyor. Xinhua Haber Ajansı’nın haberine göre; Mezar alanında kazı yapan akeologlar duvar resimlerine özel itina gösteriyorlar. Hayli iyi korunmuş renkli 7 duvar resminde, ritüel aktiviteler, manzaralar ve kadınlar ve masa gibi zamanın farklı temaları betimlenmiş. Resimlerde bulunan dört kadının kıyafetleri ve saç stilleri Yuan Hanedanlığı’ndın kuzey Shanxi şehrindeki antik moda anlayışına da ışık tutuyor. Shanxi Enstitü müdürü Wang Xiaoyi, mezarın kime ait olduğunun henüz bilinmediğini söyledi. Wang, “Kazılarda ortaya çıkacak yeni bulgular, Yuan hanedanındaki yerel mezar gelenekleri ve sosyal yaşamla ilgili bilgiler sağlayabilir” dedi.

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir