Çin’de 6 gündür koronavirüsten ölen yok

Yeni tip koronavirüs salgını olan Kovid-19’un ilk merkezi olan Çin’de son 6 gündür salgından dolayı hayatın kaybeden olmadı


Kovid-19 salgınının ilk merkezi olan Çin’de pandeminin kontrol altına alınması her geçen gün daha da iyiye gidiyor. Çin basınındaki bilgilere göre ülkede son 6 gündür koronavirüsten dolayı yaşamını yitiren olmadı. Son 24 saat içinde ise 11 yeni Kovid-19 vakası saptandı. Bu hastaların 4’ü yurtdışından gelenler oldu. Böylece 12 Mart’tan beri ilk kez ülke içinde bulaşma yurtdışından gelen vakalardan yüksek olarak kayıtlara geçti. 37 yeni asemptomatik vaka daha kayıt altına alınırken, ülke genelinde toplamda 82’si ağır olmak üzere 1,003 Kovid hastası kaldı. Dünyanın dört bir yanında ise pandemi ile savaş ediyor. İşte dünyada yaşanan Kovid-19 gelişmeleri;

TÜRK VATANDAŞI 1 AYDIR MAĞARADA ÇIKTI

Hindistan’ın Uttarakhand eyaletinde Kovid yasaklarına takılan 6 turistin paraları bittiği için mağarada kaldıkları saptandı AFP’nin haberine göre 4 erkek ve iki kadının; Fransız, ABD’li, Ukraynalı, Nepalli ve Türk oldukları açıklandı.

HAVA KİRLİLİĞİ ÖLÜM RİSKİNİ ARTIRIYOR

Harvard Üniversitesi uzmanlarının ABD’de yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre hava kirliliğinin yoğun olduğu yerlerde Kovid-19’dan ölüm riski yüzde 15 oranında artıyor.

ÇİN’DEN ABD’YE SORULAR

Pekin ile Washington hattındaki pandemi tartışması sürüyor. ABD’den Çin’e gelen suçlamalara Pekin hükümeti de sorularla cevap veriyor. İşte o sorular;
Çin Dışişleri Bakanlığı; Eğer Çin bilgileri sakladıysa, ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) neden 15 Ocak’ta Kovid-19 uyarısı yayınladı?
ABD, neden 25 Ocak’ta Wuhan elçiliğini kapattı?
ABD, neden 2 Şubat’ta Çinlilerin ABD’ye girişini yasakladı?
ABD’nin Çin’den Kovid-19 tazminatı çıkışına Çin Dışişleri  Bakanlığı yine sorularla cevap verdi;
2009’da H1N1 ABD’den 214 ülkeye yayılıp 200 bin kişi öldüğünde, AIDS ilk olarak 1980’lerde ABD’de ortaya çıktığında ya da 2008’de ABD’de kriz başladığında; ABD’den hangi ülke tazminat istedi?

İTALYA’DA PSİKOLOJİ TESTİ

İtalya’da Kovid-19’a karşı halkın evde daha ne kadar kalabilecek gücü olduğu yapılacak bir psikoloji testi ile ölçülecek. İtalyanlar, Mart başından beri evlerinin önünden 200 metreden fazla ayrılamıyor Teste göre kısıtlamalar hakkında karar verilecek.

ŞİMDİ DE AKILLI GÖZLÜK

Çin’de Kovid sonrası hayat normalleşiyor ama teknolojinin günlük aktivitelerde varlığı da iyice artıyor; QR Kodu uygulamaları Yeşil olmayanlar evden çıkamıyor Akıllı kasklarla ateş ölçen polis, şimdi de akıllı gözlüklerle etraftakilerin ateşini ölçüyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir