Çin’de 4 şehir doğrudan merkeze bağlı yönetiliyor

Çin’in 4 büyük şehri idari bakımdan doğrudan merkeze bağlı şekilde yönetiliyor


Nüfus olarak dünyanın en kalabalık ülkesi olan ve yüzölçümü açısından dünyanın en büyük dördüncü ülkesi konumundaki Çin’de yönetim şekli birçok ülkeden farklı. 5 özerk bölgenin bulunduğu Çin’de ayrıca 23 eyalet var. Ülkedeki 4 şehir ise direkt olarak merkeze bağlı yönetiliyor.  Özel yönetim statüsüne sahip şehirlerden biri aynı zamanda başkent olan Pekin. Yüzölçümü 16.8 bin kilometrekare olan Pekin’in nüfusu 21 milyonu geçti.  Direkt olarak merkeze bağlı ikinci şehir Şanghay. Eski bir balıkçı köyü olan Şanghay’ın şimdilerde ise yüzölçümü 5800 kilometrekare ve nüfusu 26 milyon.  Çin’de doğrudan merkeze bağlı olan üçüncü şehir Tianjin. Yüzölçümü 11 bin kilometrekareyi aşan şehrin nüfusu 15 milyona ulaştı. Merkeze bağlı olan son şehir Chongqing’in nüfusu 30 milyona yaklaştı.

 

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir