Çin’de 21 bölgede risk seviyesi düşürüldü

Kovid-19 salgınının ilk merkezi olan Çin’de ülke genelindeki 21 eyalet ve bölgede risk seviyesi bugün itibariyle düşürüldü. Pandemiyle ilgili son gelişmeleri derledik…


Çin’de son 24 saat içinde Kovid-19’a bağlı olarak yeni ölüm yaşanmadı. 22 gündür ölen kaydedilmiyor. 2 yurtdışından gelen vaka var. 20 asemptomatik vaka da kaydedildi. Ülkede 339 aktif Kovid hastası kaldı. Hubei eyaletinde 32 gündür yeni vaka yok. Hubei’yi 1 Mayıs tatilinde 7.35 milyon turist ziyaret etti.

100 GÜN SONRA ZİL ÇALDI

Kovid-19’un ilk merkezi olan Wuhan’da 100 günlük zorunlu aranın ardından bugün lise son sınıf öğrencileri okullarına geri döndü. Öte yandan Çin’de dünden itibaren 21 eyalet ve bölgede Kovid-19 risk seviyesi düşürüldü. Buralardaki risk seviyesinin 3’e düşürüldüğü aktarıldı. Ülkede risk seviyesi 1 olan yani en riskli seviyede eyalet ve bölge kalmadı. Çin’de toplumsal risk seviyeleri en güçlü 1’den başlayıp 4’e yani normal seviyeye sıralanıyor.

‘ÇİN ZAMAN KAZANDIRDI’

Türk uzmanlar Çin’in resmi haber ajansı Xinhua’ya Kovid-19’u değerlendirdi. Boğaziçi Asya Araştırmaları Merkezi Direktörü Muhammet Mustafa Aydoğan: Çin sorumlu davranarak dünyaya zaman kazandırdı” derken, Doktor Güle ise “Çin’den bir sürü tecrübe edindik. Çinli meslektaşlarımızla düzenli görüşüyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLARDA MASKE UYARISI

Çinli solunum yolu uzmanları anne ve babaları maske konusunda uyardı. Çocukların N95 maskesi takmasına gerek yok. Oyun sırasında boğulma riskleri var. Ayrıca akciğerleri gelişiyor, uzun süre N95 maskesi takmak kalplerine zarar verebilir.

YİNE POZİTİF ÇIKTILAR

Çin’in Guangdong eyaletindeki Moming kentinde Ocak ayında Kovid ‘e yakalanıp iyileşen bir kişi rastgele yapılan nükleik testlerde yine pozitif çıktı. Eyalette taburcu olanların %14’ü yine pozitif çıktı Ancak bu kez virüsü kimseye bulaştırmamış oluyorlar.

KANGREN UYARISI

Wuhan’da görev yapan doktorlar ise Global Times’a konuştu; Yoğun bakımdaki hastaların %50-60’nda yüksek seviyede bölgesel kansızlık sorunu başgösterdi. Hatta bazı hastaların el ve ayaklarında kangren bile oldu. Koronavirüs ciddi seviyede pıhtılaşmaya neden oluyor.

KAWASAKİ HASTALIĞI ŞİMDİ DE ABD’DE

Avrupa’da birçok ülkede görülen Kawasaki hastalığı New York’ta da 15 çocukta görüldü. Uzmanlar hastalığın Kovid-19 ile bağlantılı olduğunu açıkladı. Genellikle tedavi edilebilen bu hastalık bazı durumlarda ölümcül olabiliyor.

LAMA UMUDU

Belçika ve ABD’li bilim insanları; lamalarda bulunan proteinin, Kovid-19’un hücrelere erişimini engellediğini ortaya koydu. Daha önce de lamalardaki antikorun SARS ve MERS virüsüne karşı da etkili olduğu tespit edilmişti.

PROFESÖRÜ KİM ÖLDÜRDÜ

ABD’de Pittsburgh Üniversitesi Profesörü Bing Liu evinde ölü bulundu. Çinli Bing Liu’yi öldürüp intihar ettiği düşünülen bir ceset de bulundu. Bing, Kovid-19 ile çok önemli verilere ulaştığını duyurmuştu. Cinayet, Çin basınında da geniş yankı buldu.

SÜRÜCÜSÜZ TAKSİ

Çin’de bir sürücüsüz taksi firması, faaliyete geçerek taşımalara başladı. Üstelik bu taksi binmeden önce maske takmadıysanız uyarıyor. Hatta ateşinizi ölçüp öyle araca alıyor. Hunan eyaletinde piyasaya sürülen taksi Baidu üzerinden çağrılıyor.

1.4 MİLYAR $’LIK KAYIP

Disneyland ‘ın Kovid yasaklarından dolayı son 3 aydaki kaybı 1.4 milyar dolar oldu. Aylar sonra ilk olarak Şanghay’daki Disneyland 11 Mayıs’ta yeniden açılacak.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir