Çin virüse rağmen futbol yatırımına devam ediyor

Virüs sonrası dünya kupasına talip olan Çin, stadyum inşaatlarına da hız kesmeden devam ediyor. Ülkede 12 yeni stadyum yapılacak. En büyüklerinden biri de yapımı devam eden 100 bin kişilik Guangzhou Evergrande’nin stadı


Koronavirüs dünyayı sardı ve bütüm spor müsabakaları iptal edildi ama futbol aşkı bitmiyor. Çin milyar dolarlık yeni stadyumlar açarak dünya kupası için kolları sıvadı. Futbolda ileri düzey bir ülke haline gelmek için uzun süredir yatırımlar yapan ülkede 2030 yılındaki Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmak için şimdiden hazırlıklar başladı.

12 STADYUM YAPILIYOR

Koronavirüs salgınına rağmen ülkede Çin Süper Ligi şampiyonu Guangzhou Evergrande geçen hafta 1.7 milyar dolarlık yeni evini inşaa etmeye devam ediyor. Lotus çiçeği şeklinde olacak stadyum 100 bin kişilik kapasiteli olacak. 2022 yılına kadar bitirilmesi planlanan stadyum r Çin’in en zengin adamlarından biri olan kulübün sahibi tarafından yapıldı. Ülke genelinde ise 12 yeni stadyum yapılacak. Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmak için oldukça istekli olan Çin’de firmalar da kulüpler de destekleniyor.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir