Çin uzay laboratuvarı dünyaya indi

Uzay yarışında ‘ben de varım’ diyen Çin’in ilk uzay laboratuvarı Tiangong-2, dünyaya indi. İstasyonun bazı parçaları Pasifik Okyanusu’nun güneyindeki bölgeye indirildi


Çin’in ilk uzay laboratuvarı Tiangong-2, kontrollü bir şekilde dünyaya döndü. Üç yıldır uzayda görev yapan Tiangong-2’nin bazı parçaları, Güney Pasifik Okyanusu’nda güvenli bir bölgeye indirildi. Böylece Tiangong-2 görevini başarıyla tamamladı.

2016 yılında Tiangong-2 uzaya fırlatılmıştı. Daha sonra Tiangong-2 arka arkaya Shenzhou-11 insanlı uzay gemisi ve Tianzhou-1 kargo uzay aracıyla dört kez kenetlendi ve 30 gün boyunca 2 astronotun yörüngede çalışmasını sağladı. Tiangong-2’nin bin günden uzun süren mesaisiyle, Çin’in uzay istasyonu inşası için önemli deneyimler edinildi.

 

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir