Çin Takvimi’ne göre yeni yıl 25 Ocak’ta

Çin Takvimi’ne göre yeni yıl 25 Ocak tarihinde başlıyor. Çin’in en büyük tatillerinden olan ve büyük kutlamalara sahne olan yeni yıl heyecanla bekleniyor. Çin Takvimi’nde Fare yılı olarak geçen 2020’nin huzurlu bir yıl olacağına inanılıyor


Bir diğer adıyla Bahar Festivali olan Çin Yeni Yılı, Çin Takvimi’nin yıl başlangıcı olması yanı sıra ülke için en önemli kutlamadır. Çin kültürüne göre her yeni yıl 12 Zodyak hayvanından birinin ismini alıyor. Bu hayvanlar ise fare, öküz, kaplan, tavşan, ejder, yılan, at, keçi, maymun, horoz, köpek ve domuz. Takvim her 12 yılı tamamladığında döngü başa döner.

FARE YILI NELER GETİRİYOR

Çin Takvimi’ne göre 2020, Metal Fare Yılı olarak adlandırılıyor. Bir diğer ismi Hsia olan takvime göre 2020 iki Çince karakter ile simgeleniyor. Yang Metal ve Yang Su. Yıla adını veren fare ise bir su elementi. Çin Kültürü ve takvimine göre dünyayı oluşturan 5 element; Metal, tahta, su, ateş ve toprak birbirleri ile kombinasyonlar oluşturuyor. Metal ve suyun kombine olacağı fare yılında ise bu iki elementin uyumlu olmasından dolayı huzurlu bir yıl bekleniyor.

TAKVİME GÖRE FARENİN ÖZELLİKLERİ

Çin Takvimi’ne göre fare, 12 burcun ilki. Fare aynı zamanda saat sisteminde de günün ilk saatidir (23:00 – 01:00). Her şeyin temiz bir başlangıcının olacağına da bu yüzden inanılıyor. Fare temiz bir sayfa anlamında da yorumlanır.

ÇİN YENİ YILI NASIL KUTLANIYOR?

Tüm Çin’de yeni yılın ilk günü okullar ve iş yerleri birkaç günlüğüne kapanır. İnsanlar bu tatil günlerini aileleri ile geçirmeyi tercih ederlerken yeni yılda uğur ve bereket getirmesi adına noodle çorbası gibi lezzetli kültürel yemekler yapılır. Belli başlı kalabalık meydanlarda geçit törenleri düzenlenirken Çin halkı sokağa geleneksel kıyafetleri ile çıkarlar. Öte yandan yakın tarihte modernleşen ve şehircilik anlamında büyük ilerleme kaydeden Çin, devasa gökdelenlerinin arasında uzun havai fişek gösterileri düzenliyor. Yetişkinler çocukları mutlu etmek adına kırmızı zarflar içinde para verirler.

ÇİN YENİ YILINI KUTLAYAN ÜLKELER

Çin Yeni Yılı, başta Çin olmak üzere; Vietnam, Güney Kore, Laos, Singapur, Japonya, Endonezya, Filipinler, Malezya, Tayvan, Brunei, Hong Kong ve Macau’da kutlanıyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir