Çin plastik kullanımını yasaklıyor

Çin’de çevre kirliliğine karşı önemli bir adım devreye sokuluyor. Ülke genelinde 2025 yılına kadar tek kullanımlık plastiklerin tamamı yasaklanacak


Dünyada en fazla plastik çöp üreten ülke olan Çin, çevre kirliliği ile mücadele konusunda önemli bir adımı devreye sokuyor. Yılda yaklaşık 70 milyon ton plastik çöp üreten Çin’de tek kullanımlık plastikler 2025 yılına kadar tamamen yasaklanacak.

BU YIL BAŞLAYACAK

Çin basınındaki haberlere göre plastik kullanımı bu yılın sonuna kadar ülkedeki büyük kentlerde hayata geçirilecek. İlk aşamada da catering hizmeti veren firmalar tek kullanımlık plastikleri servislerinden kaldıracak. Çin dünyadaki plastik çöp üretiminin yüzde 29’undan fazlasını üretiyor.

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir