Çin ordusu 200 milyar dolar sınırını aştı

Dünyanın en büyük ordularından biri olan Çin, savunma sanayi harcamalarında 200 milyar doları aştı. Ancak savunma bütçesini yüzde 7.5 artıran ülke hala ABD’nin üçte biri harcama yapıyor


Savunma harcamaları, bir ülkenin potansiyel askeri kapasitesini ölçmenin en doğrudan yollarından biri. Ülkeler arasındaki savunma harcamalarını ister nominal olarak ister hükümet harcamalarının yüzdesi olarak karşılaştıralım, göreceli askeri gücün bir göstergesi. Çin her yıl savunma harcamaları için rakamlar verse de, Çin’in savunma bütçesinin dış tahminleri genellikle resmi rakamlardan önemli ölçüde daha yüksek. Ancak yine de rakam ABD’nin oldukça gerisinde. ABD 633 milyar dolarlık bütçe ile Çin’in üç katı harcama yapıyor. Rusya’nın ise üzerinde. Rusya’nı yıllık savunma sanayi harcaması 64.2 milyar dolar düzeyinde.

 

250 MİLYAR $ HARCAMA TAHMİNİ

Mart 2019’da, Çin Maliye Bakanlığı yıllık 1.19 trilyon yuan yani 177.5 milyar dolar bütçe açıklad. Bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 7.5’lik bir artış anlamına geliyor. 2017’de bu rakam 1.11 trilyon yuan’ın yani 167.4 milyar dolar düzeyindeydi. Bu resmi rakamlar dışında Çin’in ordusuna gerçekte ne kadar harcadığı çok tartışılıyor. Stockholm Uluslararası Barış Araştırma Enstitüsü’ne (SIPRI) göre 250  milyar dolar bir rakam ayrılıyor. Stratejik Araştırmalar Uluslararası Enstitüsü (IISS) tahminlerine göre ise bu rakam 209 milyar dolar. İki tahmin de rakamın 200 milyar doları aştığını gösteriyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir