Çin nükleer güce doymuyor

Dünya üzerindeki 455 aktif reaktörden 44’üne sahip olan Çin, önümüzdeki 10 yılda 110 santral daha yapacak. Türkiye’nin üçüncü nükleer santralini de yapmak isteyen Çin’in elinde 240 nükleer başlık bulunuyor


ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinde Çin’in de dahil olduğu yeni bir nükleer anlaşma ortaya atıldı. Bu gelişmenin ardından gözler Çin’in nükleer kapasitesine çevrildi. 

2030’a kadar 110 yeni nükleer reaktör yatırımı planlayan Çin, ilk nükleer enerji reaktörünü 1991’de hizmete aldı. Ülkede China National Nuclear Corporation (CNNC), China’s General Nuclear Coorporation (CGN) ve State Nuclear Power Technology’nin (SNPTC) adıyla üç büyük devlet şirketi bu alanda faaliyet gösteriyor. Çin, ABD ve Fransa’dan sonra dünyada en fazla kurulu güce sahip üçüncü ülke konumunda.

44 AKTİF REAKTÖR VAR

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının verilerine göre de dünya genelinde 31 ülkede 455 reaktör aktif. Bu aktif reaktörlerin 44’ü Çin’de. Çin, Türkiye’nin Trakya’ya inşa etmeyi planladığı üçüncü nükleer santrali projesiyle de yakından ilgileniyor. İki ülke arasında 2016’da nükleer enerji alanında iş birliğine ilişkin mutabakat zaptı imzalandı.

240 NÜKLEER SAVAŞ BAŞLIĞI VAR

Peki nükleer enerji alanında bu denli yatırım yapan Çin, nükleer silah açısından ne durumda? Bu sorunun cevabı da az buz değil. Araştırmalara göre dünya üzerinde 14.995 nükleer silah başlığı bulunuyor. Dünyada şu anda 10 ülkenin elinde nükleer silah var. 16 Ekim 1964’te ilk füzyon, 17 Haziran 1967’de ise ikinci füzyon denemesini başarıyla gerçekleştiren Çin’in şu anda 240 adet nükleer başlığa sahip olduğu tahmin ediliyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir