Çin kedi ve köpekleri beslenme listesinden çıkarıyor

Yılda 10 milyon köpeğin yendiği Çin’de yeni bir kanun geliyor. Artık kedi ve köpek gibi hayvanlar yenmek üzere beslenebilecek hayvanlar listesinden çıkarılacak. İnek ve tavuk gibi 18 çiftlik hayvanı belirlendi


Geçtiğimiz hafta Shenzhen’de köpek ve kedilerin tüketimine ve ticaretine tamamen yasak gelmesinin ardından Çin yeni bir kanun çıkarmaya hazırlanıyor. Ülkede artık kedi ve köpekler yenmek üzere beslenebilecek hayvanlar listesinden çıkarılacak. Bu karar Çin’de büyük bir değişimin başlangıcı olarak dikkat çekiyor. Çin Tarım Bakanlığı köpekleri ‘dost hayvan’ olarak ilan etti. Köpekler gibi kediler de çiftlik hayvanı olma statüsünden çıkarıldı.

10 MİLYON KÖPEK YENİYOR

Kanun taslağında aralarında koyun, inek ve tavuğun da yer aldığı 18 hayvan listelendi. Koronavirüsün çıkışı konusunda Çin’e yöneltilen en büyük eleştirilerden biri de vahşi hayvan pazarları ve Çin mutfağına özgü yemeklerdi. Yapılacak yeni düzenleme ile artık çiftlik hayvanları dışında et tüketiminin olmaması bekleniyor. Çin’de her yıl 10 milyon köpek beslenme amaçlı olarak öldürüyor. Uzmanlar alınan bu kararın hayvan hakları açısından da oldukça önemli ve radikal bir değişimi simgelediğini belirtiyor.

 

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Obezler, şeker ve böbrek hastalarında Kovid riski daha fazla

Yapılan araştırmalarda aşırı kilolu olanlarla diyabet ve böbrek hastalığı bulunanların Kovid-19 nedeniyle daha fazla risk altında oldukları belirlendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir