Çin ile ABD arasında yeni kriz: Trump, Hong Kong yasasını imzaladı

Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nde haziran ayından bu yana süren gösteriler Pekin – Washington hattını germeye devam ediyor. Kriz bu kez çok daha büyük. ABD Başkanı, Hong Kong yasa tasarını imzaladı


Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’de haziran ayından bu yana devam eden Pekin karşıtı gösteriler aralıksız sürerken, Çin ile ABD hatta da bu eylemlerden dolayı gerilmeye devam ediyor. ABD’de Kongre’nin her iki kanadında da onaylayarak ABD Başkanı Donald Trump’ın imzasına sunulan Hong Kong yasası krizi büyüyor. ABD Başkanı Donald Trump yaptığı açıklamada “Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası” isimli yasa tasarısını imladığını duyurdu. Trump bu yasa tasarısı “Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile Hong Kong halkına saygısından dolayı imzaladığını” söyledi.

YAPTIRIM ÖNGÖRÜYOR

Söz konusu yasa tasarısının Batı basınının ‘demokrasi yanlıları’ olarak tanımladığı ve Çin karşıtı olan göstericilere destek olarak kabul ediliyor. Göstericilere karşı şiddet kullanılması halinde yetkililere olası yaptırımların da önünü açan yasa tasarısı aynı zamanda Çin hükümetinin Hong Kong Özel İdaresi’ne tanıdığı özerklik haklarını da inceleyecek.

7.2 milyon nüfuslu Hong Kong’daki gösteriler ilk başta suçluların Çin’e iadesine karşı başlamıştı. Ancak bu yasa tasarısı süresiz askıya alınmasına rağmen gösteriler devam etti ve kısa süre içinde Çin karşıtı kitlesel eylemlere dönüştü.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir