Çin havada Kovid-19 öncesini yakaladı

Şubat ayından beri yüzlerce uçuşun iptal edildiği Çin, eylül itibarıyla Kovid-19 öncesini yakalamış  olacak. Rezervasyonlar şu anda yüzde 98’e kadar çıktı. Ağustos rakamı da 2019’un yüzde 86’sına ulaştı


Küresel havacılık verilerine göre, Çin iç hat uçuşları önümüzdeki ayın başında tamamen eski haline dönecek ve Kovid-19 etkisi tamamen bitmiş olacak. Şubat ayında uçakların çoğunu yere indiren Çin o günden bu yana hava yolculuğunu kademeli olarak artıyor. ForwardKeys verilerine göre bu ay Çin havalimanlarına iç hatlar 2019 seviyelerinin yüzde 86’sına ulaştı. Tahminler ise önümüzdeki ay tamamen eski haline dönmesi. Bu veriler toplu işten çıkarmalar ve kayıplar yaşayan havayolu endüstrisi için bir umut ışığı da oldu.

İLK TOPARLANAN ÜLKE ÇİN OLDU

Virüs vakaları azaldıkça, daha fazla uçuş yeniden başlatıldı ve rezervasyonlar şu anda yüzde 98’e ulaştı. ForwardKeys’ten Olivier Ponti, “Bu son derece önemli bir an, çünkü Kovid-19 salgınının başlangıcından bu yana, dünyanın herhangi bir yerindeki havacılık pazarının büyük bir bölümünün pandemi öncesi seviyelere geri dönmesi ilk kez yaşanıyor” dedi.

DIŞ HATLARDA İYİLEŞMEYE UZUN YILLAR VAR

İç hat uçuşlarının Eylül ayı başlarında tamamen iyileşeceği öngörüsü, pandemiyi kontrol altında tutmak ve agresif fiyat kampanyalarının da sürekli kullanımı gibi bir dizi faktöre dayanıyor. Birçok Çinli havayolu, üniversite öğrencilerini hedefleyen bazı promosyonlarla yolcuları geri çekmek için indirimler başlattı. Ayrıca bedava kuponlar ve tek fiyatla istediğin kadar uç gibi kampanyalar da düzenlendi. Çin’deki yurt içi hava yolculuğundaki toparlanma, havacılık endüstrisi için olumlu bir gelişme. Ancak uluslararası uçuşların uzun yıllar sonra tamamen eski haline dönmesi bekleniyor.

 

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli dolar milyarderinden 1.4 milyar $ yatırım 

Singapur’un en zengin isimlerinden Çin kökenli Zhong Sheng Jian, Çin’de 7 yılda 1.4 milyar dolarlık proje geliştirecek. Zhong’un ortağı Rönesans’ın da hissedarı olan Singapur devlet fonu GIC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir