Çin Hava Kuvvetleri 70 yaşında

Dünyanın en büyük ordusu olan Halk Kurtuluş Ordusu’nun Hava Kuvvetleri, 70. yılını kutladı. 11 Kasım 1949’da kurulan kuvvet, 398 bin personel ve 3.700’den fazla jet ile Asya’nın en büyük hava kuvvetleri olarak dikkat çekiyor


Çin devletinin kuruluşunun ardından yaklaşık bir buçuk ay sonra 11 Kasım 1949’da temelleri atılan Halk Kurtuluş Ordusu’nun (PLA) Hava Kuvvetleri, bugün 70’inci yılını kutladı. Kurulduğu yıldaki askeri geçit töreninde sadece 17 uçak gösterilerde yer alırken, geçtiğimiz ay kutlamalarda en gelişmiş savaş uçağı olan J-20 dahil olmak üzere 160’tan fazla uçak askeri bir geçit töreninde boy göstermişti. Özellikle son 20 yılda bu alana yoğunlaşan Çin hava kuvvetleri, başta savaş jetleri olmak üzere silah ve teçhizatının geliştirilmesi konusunda çalışmalarına devam ediyor.

ASYA’NIN EN BÜYÜĞÜ

Dünyanın en büyük ordusu olarak bilinen Çin Halk Kurtuluş Ordusu, Hava Kuvvetleri alanında da büyüklüğü ile biliniyor. 2014 senesi itibarıyla kuvvet toplamda 398 bin personeliyle Asya’nın en büyük hava kuvvetleri olarak ön plana çıkıyor.

3.700’DEN FAZLA ASKERİ JET BULUNUYOR

Çin Hava Kuvvetleri’nde 70 yıl önce 9 saldırı, 2 bombardıman, 3 kargo, 1 iletişim ve 2 eğitim uçağı olmak üzere toplamda 17 uçak vardı. Şimdilerde ise Çin Hava Kuvvetleri’nde 3.700’den fazla askeri jetin olduğu biliniyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Manchester United Alibaba ile anlaştı

İngiltere Premier Lig’in en büyük kulüplerinden Manchester United, dünyanın en büyük online alışveriş sitesi olan Çin şirketi Alibaba ile anlaşma yaptığını duyurdu. Kırmızı şeytanlar bu ortaklık ile takımın maçlarının, maç özetlerinin ve kulübe ait tüm içeriğin Alibaba platformlarında 700 milyon tüketiciye ulaşacağını belirtti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir