Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek


Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in boşa harcanan ve israf edilen gıda miktarını ‘şok edici ve üzücü’ olarak nitelendirmesinin ardından Çin, gıda israfını azaltmak için tedbirleri artırdı. ‘Temiz Tabak Kampanyası’ başlatan Çin, gıda güvenliği konusunda bilinci yükseltmeyi amaçlıyor. Bu çıkış aynı zamanda, tarlaların harap olmasına ve tonlarca ürünü mahvetmesine neden olan güney Çin’de haftalarca süren toplu sel felaketinin ardından geldi.

BİR TABAK AZ SİPARİŞ VERİLECEK

Xi’nin mesajının ardından Wuhan Yemek Endüstrisi Derneği, şehirdeki restoranları, yemek yiyenlere servis edilen yemek sayısını sınırlandırmaya çağırdı. Grupların, yemek yiyenlerin sayısından bir yemek daha az sipariş etmesi gereken bir sistem uygulamaya alındı. N-1 olarak adlandırılan bu sistemde, 10 kişilik bir grup sadece 9 tabak sipariş verebiliyor. Ancak, Çin’de ihtiyaç duyulandan fazlasını sipariş etmek kibarlık olarak görüldüğü için sistemin alışması zaman alacaktır.

18 MİLYON TON GIDA ÇÖPE GİDİYOR

Çin ilk kez gıda israfına karşı bir kampanya başlatmıyor. 2013 yılında, “Boş Tabak Operasyonu” kampanyası başlatıldı. Ancak bu kampanya halka yönelik değil yetkililer tarafından düzenlenen abartılı ziyafetleri ve resepsiyonları hedef alıyordu. WWF China’ya göre, 2015 yılında Çin’de yaklaşık 17 ila 18 milyon ton gıda çöpe gitti.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli dolar milyarderinden 1.4 milyar $ yatırım 

Singapur’un en zengin isimlerinden Çin kökenli Zhong Sheng Jian, Çin’de 7 yılda 1.4 milyar dolarlık proje geliştirecek. Zhong’un ortağı Rönesans’ın da hissedarı olan Singapur devlet fonu GIC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir