Çin dünyanın en büyük medya pazarı konumunda

3 bin 300 televizyon kanalı, bin 900 gazete ve 2 ve 900 radyo ile Çin dünyanın en büyük medya pazarı konumunda


‘Çin’ denildiğinde rakamlar oldukça büyük oluyor. Birçok alanda olduğu gibi Çin, medya sektöründe de dünyanın en büyük pazarına sahip. Ancak bu alan dünyaya pek de açık değil. Ülkedeki bütün yayınlar, Çin Komünist Partisi’nin süzgecinden geçiyor. Birçok uluslararası haber sitesine erişim yasak. New York Times, Washington Post, Guardian, BBC bunlardan bazıları. Yabancı basının Çince versiyonlarına da izin yok. Bazı İngilizce yayın yapan uluslararası sitelere ise kısıtlı izin var.

HABER UYGULAMALARINA İLGİ YOĞUN

854 milyon internet kullanıcısının olduğu Çin’de Google, YouTube, Facebook, Twitter gibi sitelere erişim bulunmuyor. Ülkedeki yerli basına ait haber uygulamaları kullananların sayısı ise 686 milyon kişi. Bu haber uygulamaların bazıları özel şirketlere ait. Öte yandan Çin’de 3 bin 300 TV kanalı, bin 900 gazete ve 2 bin 900 radyo var bulunuyor. Bunların da hepsi devlete ait.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir