Çin dışındaki yeni vakalar, Çin’deki vakalardan 17 kat fazla

Çin’in yüzde 80’inde günlerdir hiç yeni Kovid-19 vakası saptanmıyor. Çin dışındaki vakalar ise Çin’deki yeni vakaları katladı


Dünya Sağlık Örgütü: Çin dışındaki yeni vakalar, Çin’deki vakalardan 17 kat fazla
Polonya – Bosna Hersek – Güney Afrika ilk vaka
İsviçre’de ilk ölüm
Filistin’de OHAL
ABD: Kaliforniya’da OHAL
İran: Şehirlerarası geçişler yasaklandı, okullar kapatıldı
Güney Kore: Virüsün yayılmasından sorumlu tutulan tarikat lideri devlete sonunda 310 bin kişilik Kovid-19 listesi verdi
Güney Kore: Maske ihracatı yasak
İtalya: Okullar kapatıldı

ÇİN: GELMEYİN

Çin’de yurtdışından gelenlere 14 gün karantina uygulanıyor. Bazı bölge yetkileri ise yurtdışındaki Çinlilere “Ailenizin sağlığını düşünün ve eve dönüş planlarınızı yeniden değerlendirin” çağrısı yaptı.

TOPLUM DEĞİŞECEK

Dün İtalya’da yetkililer Kovid-19 ile mücadele kapsamında alınan önlemlerin toplumsal alışkanlıkları değiştireceği uyarısını yapmıştı. Bugün de İngiliz uzman Prof Chris Whitty, Parlamento’ya yaptığı konuşmada ülkelerinde insandan insana geçişin kısa süre içinde mümkün olabileceğini kaydetti ve alınacak önlemlerin toplumu değiştireceğini belirtti.

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir