Çin, demiryollarına 114 milyar dolar yatırım yapacak

Çin’de demiryolları yatırımları aralıksız sürüyor. Ülkede gelecek yıl demiryollarına 114.38 milyar dolar yatırım yapılacak


Yüksek hızlı tren ağının 30 bin kilometreye ve demiryolu ağlarının toplam 131 bin kilometreye ulaştığı Çin’de yatırımlar sürüyor. Çin merkezli People’s Daily China sitesinde yer alan habere göre Pekin hükümeti gelecek yıl demiryollarına 800 milyar yuan yani 114.38 milyar dolar yatırım yapacak. Yatırımlar kapsamında otobanlara 1.8 trilyon yuan, seyre elverişli su yollarına 90 milyar yuan ve sivil havacılığa da 90 milyar yuan aktarılacak.

5 HAVALİMANI YAPILDI

Çin’de 2019 yılında ulaştırma sektöründe yapılan bazı yatırımlar ise şu şekilde oldu; Sabit varlık yatırımı 457 milyar dolar, yeni yapılan demiryolu 8 bin kilometre, kara yolları 330 bin kilometre daha  uzadı, 5 havalimanı yapıldı ve 9 bin 400 köye yol ulaştırıldı. Çin’de 2015 ile 2019 yılları arasında Çin’in ulaşım sektörüne yatırımları 2.1 trilyon dolar oldu.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir