Çin 500 metreden uzun gökdeleni yasaklıyor

Dünyanın en fazla gökdelen yapılan şantiye sahası olan Çin, şehir silüetini bozmamak için gökdelenlere sınırlama getiriyor. 500 metreden daha uzun gökdelen yapılamayacak


Çin medyasında çıkan haberlere göre, artık ülkede şehir silüetlerinin bozulmaması için 500 metreden uzun gökdelen yapılamayacak. Ufuk limiti belirleyen Çin, nisan ayının sonundan itibaren gökdelen yüksekliklerini yeniden ayarlıyor. Çin, dünyanın en yüksek gökdelenlerine ev sahipliği yapıyor ve emlak geliştiricileri genellikle 600-800 metreye varan yüksekliklerle tasarımlar yapıyor.

EN YÜKSEK 10 BİNANIN 5’İ ÇİN’DE

Çin anakarası, dünyanın en yüksek 10 gökdeleninden beşine ve dünya çapında 200 metreden fazla yüksekliğe sahip 1.478 gökdelenin 678’ine sahip. Konut ve Şehir-Kırsal Kalkınma Bakanlığı ve Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu tarafından ortaklaşa yayınlanan bir genelge uyarınca 27 Nisan’da, yerel halk ultra yüksek gökdelenlerin inşasına körü körüne gitmemeli ve 500 metrelik genel bir limite uyacak.

DEZAVANTAJLARI VAR

Rapora göre, Güneybatı Çin’in Sichuan Eyaleti, Chengdu’da ve Kuzeydoğu Çin’in Liaoning Eyaleti, Shenyang’da en az bir gökdelen, Suzhou Hungnam Merkezi ile aynı kaderi paylaştı. Yüksek bakım maliyetleri, yangın riskleri, düşük yatırım getirisi ve şehir silueti nedeniyle yüksek binaların dezavantajları var.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir