Çin, 2020’de Mars’ta

Uzay yarışında “ben de varım” diyen Çin’in gözü şimdi de Kızıl Gezegen’de. Bugün yapılan açıklamada gelecek yıl Mars’a ilk aracını göndereceği kaydedildi


Ocak 2019 tarihinde Çin uzay bilimleri açısından tarihi bir adım atmıştı. Ay’ın Karanlık Yüzü’ne ilk kez insansız bir uzay aracı indirmeyi başaran Çin’in bu başarısı aslında hak ettiği değeri görmedi. Hatta ABD basını bile “Eğer, Çin’in yaptığını ABD başarsaydı her şey çok farklı olurdu” yorumunu yaptı. Uzay çalışmalarındaki başarıları Batı’nın gölgesinde kalan Çin ise pes etmiyor. Dün yapılan açıklamada Çin’in gelecek yılın herhangi bir döneminde Mars’a ilk insansız uzay aracını göndereceği kaydedildi.

YAŞANILABİLİR BİR YER Mİ?

Batı basını tarafından “Çinliler de Kızıl Gezegen’de yaşam arayışının peşinde” şeklinde verilen haberlere göre Çin’in Mars’a araç göndermesi uzay yarışını iyice hareketlendirecek. Çin merkezli Global Times sitesinin haberine göre ise Çin’in hedefinde Mars’ın iklimi, yüzeyi ve manyetik alanı gibi veriler üzerinde çalışmalar yapmak var. Ancak Çin basını da gerçek hedefin Mars’ta hayat olup olmadığını kontrol etmek ve gelecekte Kızıl Gezegen’de herhangi bir insan kolonisi kurmanın mümkün olup olmayacağını anlamak olduğunu aktardı.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir