Chan Tong-kai serbest kaldı

Hong Kong’da 4 aydır devam eden ve uluslararası krize neden olan Çin karşıtı gösterileri başlatan yasa tasarısının gündeme gelmesine neden olan Chan Tong-kai serbest kaldı


Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nde 4 aydır süren Çin karşıtı gösterilerin şimdiye kadar sıçramadığı yer kalmadı. Nike, Gap, Versace, Swarovski, Givenchy, Coach ve dahası… Birbirinden ünlü markalar krizden etkilendi. Hong Kong’daki gösteriler ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı görüşmelerine damga vurdu ya da NBA maçları etkilendi. Pekin hükümeti Avrupa ülkeleriyle diplomatik kriz yaşadı… Gösterilerin sıçradığı alanlara daha birçok detayı eklemek mümkün olur. İşte Hong Kong’da haziran ayında gösterilerin başlatan yasa tasarısının arkasındaki isim olan Chan Tong-kai serbest kaldı.

İADE YASASI YOK

Hong Kong’daki gösteriler suçluların Çin’e ve Makao Özel İdari Bölgesi ile Tayvan’a iadesini kolaylaştıran iadesini öngören yasa tasarısına karşı sokaktaydı. Pekin hükümeti söz konusu tasarının sadece adi suçluları kapsadığını defalarca açıklasa da göstericiler buna ikna olmadı. Hong Kong yönetimi de aslında yasa tasarısını oylamadan süresiz askıya aldıklarını açıkladı. Buna rağmen eylemciler sokaktan çekilmedi ve hala gösterilerine devam ediyor.

Geçtiğimiz yıllarda Hong Kong’da kara para aklama suçundan yakalanan Chan Tong-kai, kız arkadaşını öldürdüğünü itiraf ederek Tayvan’a iadesini istedi. Cinayet Tayvan’da işlenmişti ve Chan Tong-kai’ye Hong Kong’da itirafından önce üstelik ayrı bir suç olan kara para aklamadan 1 yıl hapis cezası verilmişti. Tüm bunlara ek olarak Hong Kong ile Tayvan arasında suçluların iadesini öngören yasal düzenleme olmadığı için Chan Tong-kai, 1 yıllık suçunu çektikten sonra itiraf ettiği cinayetten hapis yatmadan Hong Kong’da bugün serbest kaldı.

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir