Boşanmadan önce bir daha düşün yasası

Çin’de yeni çıkan bir yasa tartışma yarattı. Boşanma kararı evli çiftler için 30 günlük bir ‘yeniden düşünme’ süresi belirlendi. 30 gün sonunda çiftler aynı kararda ısrarlıysa boşanabilecekler


Çin’de boşanma kararı alan çiftler için ilginç bir yasa çıktı. Evli çiftler önümüzdeki yıldan itibaren boşanma kararı almaları halinde 30 günlük yeniden düşünme periyoduna girecek. Çiftler hala boşanmak istiyorsa o zaman işlemleri devreye sokulacak. Soğuma süresi olarak adlandırılan 30 günlük süreçte sadece her iki tarafın da boşanmak istediği durumlarda geçerli. Bir eşin aile içi şiddetin ardından boşanmak istemesi halinde geçerli olmayacak. Ancak kadın hakları savunucuları şiddet gören kadınlar açısından yasanın iyi bir hamle olmadığı görüşünde.

4 MİLYON ÇİFT BOŞANDI

Çinli yetkililer yasanın çiftlerin boşanma özgürlüğünü elinden almadığı görüşünde. “Aile içi tartışmalar konusunda adım atılması gerekiyor. Kavga etmiş olabilirler ve öfkeyle boşanıyorlar. Bundan sonra pişman olabilirler. Bu tür dürtüsel boşanmayı önlememiz gerekiyor” yorumları yapıldı. Ülkenin 1 Ocak 2021’de yürürlüğe giren ilk medeni kanunu, evlilik, evlat edinme ve mülkiyet hakları ile ilgili mevcut yasaların yerini alacak kapsamlı bir mevzuat. Geçen yıl 4.15 milyon Çinli çift boşandı. Bu rakam 2003 yılında 1.3 milyon düzeyindeydi.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir