BM Zirvesi’ne Sincan damga vuracak

Birleşmiş Milletler’in New York merkezindeki haftaya düzenlenecek olan kritik toplantılarda Çin ile ABD’nin Sincan Uygur Özerk Bölgesi üzerinden ‘güç düellosu’ yaşaması bekleniyor.


Dünya basını ABD’nin New York kentinde düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler (BM) toplantılarına kilitlendi. Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temsil edeceği zirve sırasında dünya liderleri hem küresel krizleri hem de bölgesel sorunları ele alacak. BM toplantıları sırasında gözler en çok Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile ABD Başkanı Donald Trump üzerinde olacak. İki ülke heyetlerinin ticaret savaşı görüşmeleri ise bugün iki ay aradan sonra yeniden başladı. BM toplantıları sırasında da heyetlerin görüşmelere devam etmesi bekleniyor. Ancak iki ülke arasındaki ‘güç düellosu’nun Sincan krizi üzerinden yaşanacak.

FİTİLİ POMPEO YAKTI

İngiliz Reuters haber ajansında yer alan analize göre ABD yönetimi Sincan Uygur Özerk Bölgesi üzerinden yaşanacak tartışmalarda Çin’in BM’de artan etkisiyle yüzleşmek zorunda kalacak. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun önceki gün yaptığı “Sincan’da Uygurlara yönelik toplu tutuklama ve ortadan kaybolma vakalarına dair güvenilir raporlar gelmeye devam ederken, Çin’e, uluslararası normları ve kendi yasalarını ihlal eden bu baskıcı taktiklere son verme çağrımı yineliyorum” açıklamasının iki ülke arasında BM’de yaşanacak rekabetin fitilini ateşlediği kaydediliyor. Pompeo daha önce de yaptığı açıklamada Çin yönetimini, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde 1 milyona yakın Müslümanı toplama kamplarında tutmakla suçlayarak “yüzyılın kara lekesi” ifadesini kullanmıştı.

TRUMP KONUŞACAK MI?

ABD’li yetkililer, Trump’ın BM kürsüsünde 24 Eylül Salı günü yapması planlanan insan hakları konuşmasında Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne atıf yapıp yapmamasını değerlendirdiklerini kaydetti. Öte yandan Trump’ın Pazartesi günü yapacağı Dini Özgürlükleri Korumak İçin Küresel Çağrı başlıklı konuşmasında ise Sincan hakkında da açıklamalarda bulunması bekleniyor. ABD’de BM toplantılarında atılacak adımlar belirlenirken, Çin yönetiminin de karşı adım olarak diplomasi faaliyetlerine başladığı öğrenildi. Sincan’da radikallerle mücadele ettiklerini ve dini kısıtlamalarda bulunmadıklarını savunan Pekin yönetimi de Sincan Uygur krizinin uluslararası arenada gündeme gelmesini engellemek için diğer ülkelerin diplomatlarla görüşmeler yürüttüğü kaydedildi.

TİCARET SAVAŞI BELİRLEYECEK

Uzmanlar tarafından yapılan yorumlarda ise Çin ile ABD arasındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi başta olmak üzere Hong Kong, Tayvan, Tibet gibi diğer meselelerin BM’de ne denli gündeme gelip gelmeyeceği yapılan ticaret savaşı görüşmelerinde alınacak yolla ilişkili olduğu belirtiliyor. Uzmanlar, ticaret savaşında atılacak olumlu adımlarla tarafların Sincan düellosunun yumuşak geçmesini sağlayabilir. ABD’li eski diplomat Jeffrey Feltman ise Çin’in BM’de artan etkisine dikkat çekerek, “Birleşmiş Milletler’de artık uzlaşmak yerine rekabet ortamı var” değerlemesinde bulundu.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir