BM ve DSÖ: Kovid önlemleri için yeterli zaman vardı

Kovid-19 salgını ile birlikte Batı ile Çin arasındaki tartışmaların ortasında kalan Dünya Sağlık Örgütü’nden yeni cevaplar geldi


Çin’de son 24 saat içinde virüsten dolayı ölenin olmadığı açıklandı. Böylece salgında 17 gündür hiç kimse ölmedi. Ayrıca son 24 saat içinde sadece 1 yeni vaka var. Bu yeni vaka da yurtdışından gelen kişi oldu. Ülkede 37’si ağır olmak üzere toplamda 557 aktif Kovid vakası kaldı. Çin’in resmi haber ajansı Xinhua’nın haberine göre dünyada Kovid_19 ‘un ilk merkezi olan Hubei eyaletindeki risk seviyesi en yüksekten bir alt kademeye düşürüldü.

YETERLİ ZAMAN VADI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr Tedros Ghebreyesus ise Kovid konusunda dünyayı vaktinde uyarmadıkları konusundaki suçlamalara cevap verdi: “Acil durum ilan ettiğimiz 30 Ocak’ta Çin dışında sadece 82 vaka vardı ve ölen yoktu. Önlem almak için ülkelerin yeterli vakti vardı.”

BM’DEN DE BENZER AÇIKLAMA

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BBC’nin “DSÖ’nün dünyayı yeteri kadar erken uyarmadığı suçlamaları hakkında ne düşünüyorsunuz” sorusuna; “Bence yeterli önlemlerin alınması için yeteri kadar zaman vardı, ama yapılması gerekenler yapılmadı” cevabını verdi.

5 HAFTA SONRA YİNE POZİTİF

ABD merkezli Los Angeles Times gazetesindeki haberde ise Singapur’da bir kişide Kovid virüsünün 5 hafta sonra yeniden pozitif çıktığı aktarıldı. Habere göre Charles Pignal isimli hasta, Kovid-19’a yakalandı. 2 gün hastanede yattı. Taburcu edildi. Semptomlar ortadan yok oldu. Ama virüs 5 hafta sonra yapılan testte yine pozitif çıktı. Uzmanlar: “Virüs vücutta aylarca kalabilir” dedi.

D VİTAMİNİ VE KOVID

Queen Elizabeth Hospital Foundation Trust ve East Anglia Üniversitesi uzmanları 20 Avrupa ülkesinin D vitamini seviyeleri kıyaslandı. Çıkan sonuçlara göre D vitamini düşük olanların Kovid-19 ‘a yakalanma ve ölme riskleri daha yüksek oluyor.

YABANİ HAYVANLAR YASAKLANDI

Çin’de yabani hayvan tüketiminin en yoğun olduğu eyaletlerden olan Guangdong’da yabani hayvanların ticaretinin yapılması ve evcil hayvan olarak beslenmesi yasağı resmen başladı.

GÜNDE 400 MİLYON DOLARLIK MASKE İHRACATI

Çin şimdiye kadar 10 milyar dolarlık tıbbi malzeme ihraç etti. Ürünler arasında 27.8 milyar maske, 140 milyon koruyucu kıyafet, 73 milyon test kiti var.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir