Avrupa’da Kovid ölümlerinde Batı-Doğu farkı

Avrupa genelinde Kovid-19 virüsünden dolayı ölümler bugün 150 bini geçti. Batı Avrupa’daki ölümler ise Doğu Avrupa’ya göre çok daha fazla oldu


Avrupa’da virüsten dolayı ölenlerin sayısı 150 bini geçti. En fazla ölüm İngiltere’de 30,076. DSÖ “Avrupa’da ölenlerin yarısı huzurevindeki yaşlılar oldu” demişti. DSÖ: Avrupa’da aileiçi şiddet 3.5 katı arttı. İngiltere’de ise siyahi erkek – kadınlarda ölüm oranı 4 kat daha fazla oldu.

ERKEN ÖNLEM FARKI

Avrupa’da en fazla ölümler Batı Avrupa’da yaşandı. Buna gerekçe olarak Doğu Avrupa’daki erken önlemler gösteriliyor. Çekya 120 vaka varken, Polonya 68 vaka varken sınırlarını kapattı. İngiltere’de sınırlar hala açık. Slovakya’da 100 bin kişide ölüm oranı 0.5, İspanya’da ise 54.4.

İLK VAKA TARTIŞMASI

Paris İbn Sina Hastanesi Şefi Yves Cohen: “Fransa’da ilk vakanın 24 Ocak’ta değil, 27 Aralık’ta oldu” saptamasında bulunmuştu. Avrupa’da ilk vakanın Almanya’da 19-22 Ocak’ta Çinli meslektaşından virüs kapan Alman olduğu düşünülüyordu. Cohen’in tespiti ile Avrupa’da Kovid kaynağı değişecek. Dünya Sağlık Örgütü yetkilisi Christian Lindmeier; “Fransa’daki gelişme bizi şaşırtmadı. Diğer ülkeler de 2019’un sonlarındaki hastane kayıtlarını yeniden gözden geçirmeli. Pandeminin daha iyi anlanması için ilk vakaların doğru saptanması çok önemli” dedi. İngiltere’de bulunan University College London uzmanları 7,000 hastayı inceledi. Çıkan sonuçlara göre Kovid virüsü Ekim ya da Aralık 2019’da yani şimdiye kadar bilinenden çok daha önce de aramızdaydı.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir