ASEAN, ABD’yi geçerek Çin’in en büyük 2. ticaret ortağı oldu

Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) 2019’da Çin’in en büyük ikinci ticari ortağı oldu. Çin Genel Gümrük İdaresi (GAC) verilerine göre, Çin’in ASEAN ile olan ticaret hacmi geçen yıl yüzde 14.1 artışla yaklaşık 642.7 milyar dolara ulaştı


Endonezya, Malezya, Filipinler, Singapur ve Tayland tarafından kurulan ve şu anda 10 üye ülkeye sahip Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN), ticari ortaklık konusunda Çin’de büyümesine devam ediyor. Çin Genel Gümrük İdaresi (GAC) verilerine göre, Çin’in ASEAN ile olan ticaret hacmi geçen yıl yüzde 14.1 artışla yaklaşık 642.7 milyar dolara ulaştı.

ABD’Yİ GERİDE BIRAKTI

Yine GAC verilerine göre ASEAN, Çin’in ikinci en büyük ticari ortağı ABD’yi geçerek ikinci sıraya yükseldi. Birinci sırada ise yıllık yüzde 8 artışla 650 milyar dolar ile Avrupa Birliği yer aldı. Üçüncülüğe gerileyen ABD ise 2018’e göre yüzde 10.7 düşüşle 540 milyar dolarlık ticari hacme ulaştı.

KUŞAK YOL ÜLKELERİYLE TİCARET ARTTI

Kuşak Yol ülkelerine yatırımlarına devam eden Çin, ticaret hacmini artırmaya devam etti. Çin’in Kuşak Yol ülkeleriyle ticareti yüzde 10.8’lik artış göstererek 1.3 trilyon dolara yükseldi.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir