Alman devi Çin’de 160 bin Mini üretecek

Avrupa otomotiv sanayisinin en büyük firmalarından biri olan BMW, Çinli ortağı ile 160 bin araçlık bir fabrika kurma kararı aldı. 650 milyon euroluk fabrika 2022’de faaliyete geçecek


ABD ile Çin ticaret savaşı verirken batılı firmaların yatırımları hız kesmiyor. Son olarak Alman otomotiv devi BMW ve ortağı Great Wall Motor, Çin’de 160.000 araç kapasiteli bir fabrika kurmayı planladıklarını açıkladı. Fabrika, BMW’nin Mini markası ve Great Wall modelleri için elektrikli otomobil üretecek. BMW, 650 milyon euroluk tesisin 2022’de tamamlanacağını belirtti.

Ortak kurulacak firma Spotlight Automotive, Şangay yakınlarındaki Zhangjiagang’da yer alacak.

3 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM

Fabrikanın çalışmaya başlaması ile 3 bin personel istihdam edilecek. Great Wall, bu ayın başlarında yeni tesis için onay aldı. Firma, Çin’in en iyi SUV ve pick-up üreticileri arasında. Great Wall ayrıca Baoding’de düşük maliyetli akülü elektrikli araç markası olan Ora’yı da kurdu. BMW’nin Gelişimden sorumlu yöneticisi Klaus Froehlich, Great Wall’nin elektrikli araçlarda uzmanlığı nedeniyle iyi bir yerel ortak olduğunu söyledi.

TOPLAM ÜRETİM 600 BİN OLACAK

Otomobil üreticileri havayı daha az kirletecek araçlar üretip Çin’in kotalarını karşılamak için çabalıyor. Bu kurallar elektrikli taşıtların 2025 yılına kadar toplam satışın beşte birini oluşturmasını öngörüyor. BMW, gelecek yıl elektrikli otomobiller üretmek için iki Çinli fabrika ile toplamda 600.000 araçlık üretim kapasitesine sahip olacak. Tesla da Şanghay’da yeni bir fabrika kurarak yılda 500.000’den fazla otomobil üretmeyi hedefliyor. BMW, bu ay Oxford’daki fabrikasında ilk pille çalışan Mini’nin üretimine başlayacak. Satış 2020 yılının ilk çeyreğinde başlayacak.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir