Alibaba Afrikalı gençleri eğitiyor

1 Kuşak 1 Yol Projesi’nin destekleyici programlarından biri kapsamında Afrikalı öğrencilere eğitim verilecek. Alibaba 22 öğrenciye internet, e-ticaret ve sınırlar ötesi ticareti öğretecek.


Çin’in küresel e-ticaret devi Alibaba, geçtiğimiz gün ilk sınır dışı eğitim programına başladı. Üstelik Alibaba bu eğitim programına Afrika’dan başladı. Ruanda’dan 22 öğrenci doğu Çin’de yer alan Hangzhou şehrini getirilerek Alibaba’nın genel merkezine götürülecek. 20 yıl dönümünü yaşayan Alibaba’nın yaptığı bu hamle, Çin’in Afrika’daki gelişimine katkı sağlayacağı benziyor. Alibaba Business School Başkanı Zeng Ming, “Doğru zamanda doğru yere geldiniz” diyerek öğrencileri karşıladı.

İNTERNET VE E-TİCARET ÖĞRENİLECEK

Alibaba’nın kurduğu okul standart bir işletme okulu değil. Daha çok internet ekonomisi üzerine odaklanıyor. Yurtdışından öğrenciler kabul etmeye başlayacak olan program, internet, küresel ticaret, sınır ötesi e-ticaret gibi konularda öğrencilere ilk elden bilgiler verecek. Electronic World Trade Platform (eWTP)adlı program aynı zamanda Rwanda ile Çin arasında yapılan anlaşma çerçevesinde de ilerliyor.

KUŞAK YOL’UN BİR PARÇASI

Platform aynı zamanda Çin’in Bir Kuşak bir yol projesinin dünyanın geneline yayılması konusunda bir konsept ile çalışıyor. burada da en büyük Koz internet. Çin dünyaya e-ticaret yoluyla oldukça büyük miktarda mal satarken Afrika ülkeleri de bu online platforma girmeye başladı. Eğitimler ise dört yıl sürecek.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir